YARAN SPOR KULÜBÜ

15 spor dalında Çankırı’da sportif faaliyetlerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Yaran Spor Kulübü ciddi sınavlarından birini geçtiğimiz hafta sonu 22-23 Ekim tarihinde Konya’nın Selçuklu İlçe Belediyesi Spor ve Kongre Salonunda verdi.

Başta kıt imkânlarla takımı yaşatmaya çalışan İsmail ACIBUNAR Hocam olmak üzere Halis AKDERE Hocam, aynı zamanda grekoromen milli takım antrenörü Erdoğan KARAALİ Hocam sporcularla birlikte en azından 1. ligde bundan sonraki süreçte daha iyiye doğru atılacak adımların işaretini verdiler.

Hem serbestte ve hem de grekoromende ASKİ’nin birinci olduğu mücadelelerde ümit vaat ederek grekoromende 16 takım arasında 11. olan Yaran spor güreşçileri özellikle sağlanacak maddi destek ile yeterli çalışma alanları ve ekipmanı kazandıklarında daha iyiye gideceklerini gösterdiler. Bununla birlikte şehrimizden hiçbir takımın serbest stilde ve önümüzdeki aylarda yapılacak bayanlar liginde olmamasının şehrimiz için bir kayıp olduğu da aşikârdır.

Yaran spor hariç Güreş liginde mücadele eden takımların hemen hemen hepsi belediyeler veya kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen takımlar. Bu da onları mücadelede bir adım öne çıkarmakta. Şehrimizde ise belediye bütün spor faaliyetlerinden elini eteğini çekmekle birlikte her türlü spor branşının kaynağı olabilecek üniversiteyi de kaybetme noktasına gelmiştir.

Hâlbuki belediyenin desteğinde üniversite, liseler, yatılı bölge okulları ve yetiştirme yurtlarındaki kaynak kullanılarak Çankırı başta güreş ve jimnastik olmak üzere spor dallarında geçmişteki başarılarını tekrar yakalayabilir.

Hafta sonu yapılan güreş ligi müsabakalarını seyrederken aklıma bu organizasyonu Çankırı’da yapamaz mıyız sorusu geldi. Çünkü birkaç gün süren bu tür organizasyonlar şehre canlılık getirecektir. Oteller, lokantalar, mağazalar, hediyelik eşya satan yerler kısa süre bile olsa hareketlenecektir.

Fakat maalesef Konya’nın Selçuklu Belediyesi Spor ve Kongre salonu gibi bir salona Çankırı’nın sahip olmaması bu tip organizasyonların önündeki en büyük engel. Hazır TOKİ Çankırı’ya girmişken Belediye Başkanı bir proje de! bu alanda yapsa hiç fena olmaz.

Yoksa sayın vekillere mi seslenseydim?

Av.Dr. Ahmet K. MASTI

“Gençlerin aynada gördüklerinin daha fazlasını, ihtiyarlar bir tuğla parçasında görürler.”
Mevlana