Yapraklı’da memurun maaş çilesi

Kamu Personelinin maaş ödemelerinden doğan banka promosyonları çeşitli biçimlerde kullanılmaktaydı. 20 Temmuz 2007 tarihli ve 26588 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış bulunan 2007/21 sayılı genelgenin 4’üncü maddesi 10 Ağustos 2010 tarihinde; Banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamı personele dağıtılacaktır.” şeklinde değiştirildi.

Geçtiğimiz hafta içinde Burdur valisinin makam aracı ile yeniden ülke gündemine gelen bu husus; bankalar tarafından idarecilerin kullanımına taşıt gibi şeyler verildiği düşünüldüğünde gerçekten sıkı kontrol edilmesi gerekmektedir.
Normal şartlar altında maaş promosyonunda süreç şu şekilde işlemekte; Birçok kurum, daha fazla promosyon parası alabilmek için bankalar arasında ihaleye çıkıyor. En fazla nakit promosyon vaat eden, maaş ödeme ihalesini alıyor.
Memura ödenecek promosyon, maaşla orantılı olarak hesaplanıyor. Bu nedenle yüksek maaşlı kurumların aldığı promosyon paraları daha yüksek oluyor. Kurumlar, elde ettikleri geliri çalışanlarına eşit şekilde dağıtıyor.
Promosyonların personele dağıtılmasını öngören Başbakanlık genelgesi, her personel için eşit tutarlarda ve altı aylık periyotlarla ödenmesini öngörüyor. Genelge, aynı zamanda maaşların hangi banka aracılığı ile ödeneceği konusunda bankalar arasında ihaleye çıkılmasını da getiriyor. Genelgeye göre bankalarla yapılacak protokollerin süresi iki yıldan az, beş yıldan fazla olamıyor.
İşte bu noktada Yapraklılı memurun, öğretmenin, imamın çilesi başlıyor. İlçede kurulan yöneticilerden oluşturulmuş komisyon en uygun teklifin Çankırı’da konuşlu bir Bankaca verildiğinden hareketle, birçok memurun olumsuz görüşüne ve ilçede de bir banka şubesi bulunmasına rağmen maaş ödemelerinin Çankırı’daki bu banka şubesince yapılmasına karar veriyor.

Komisyon acaba ilçede olmayan bankadan ilçede yaşayan memurların maaşlarını nasıl alacağını hesap etti mi? Sormak istiyorum. İlçede bu bankanın şubesi olmadığı gibi ATM cihazı da bulunmamaktadır. Maaş günleri tüm memurlar ver elini Çankırı. Resmi kurumlarda işlerin durması, yol parası, maaş kuyruğu, stresi ve bunun gibi birçok olumsuzluk Yapraklı’da yaşayan memurları artık her ay beklemekte.

Bunların yanı sıra ilçenin tek banka şubesi ise cirosuzluktan kapanmak üzere. Daha önce ilçeden giden kurumlara çok yakında bu bankada eklenecek gibi. Bu gidişle Yapraklı önce belde sonra köy statüsüne geçer herhalde.

Valimizin bugün görevine başlayacağını öğrendik. Yeni görevi hayırlı uğurlu olsun. Valimizden öncelikli olarak bu konuya el atmasını, Yapraklı’yı ve Yapraklılı memurları kurtarmasını bekliyoruz.

Sağlıcakla kalın.
Av. Dr. Ahmet K. MASTI

“Gönlü ışık yakmayı, aydınlanmayı öğrenen kişiyi, güneş bile yakamaz. Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen benliğini yakıver.”