Yapraklı’da Turizm ve Yağlı Güreşler

İşsizlik üzerine yazdığımız bir yazımızda Çankırı’nın nüfusunun Valilik internet sayfasına göre adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin 2009 yılı verilerinde 185.019 olarak görüldüğü, bu rakam aynı tablodaki 1940 yılı nüfusuna denk geldiği belirtilirken yapılması gerekenin tersine göçü sağlamak olduğunu, bunun yolunun ise öncelikle tarım ve hayvancılığın geliştirilmesinden akabinde de tarım ve hayvancılığa dayalı sanayinin ilimizde yapılandırılmasından geçmekte olduğunu ifade etmiştik.

İlimizde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ile birlikte istihdamı ve bölgesel kalkınmayı sağlayacak bir potansiyel alan daha mevcuttur.

Gerçektende, özellikle mahalli idarecilerin etkin ve planlı çalışmaları ile Çankırımızın birçok turizme elverişli alanı kullanılmaya başlanırsa yeni iş alanları ile birlikte yerel kalkınmada sağlanmış olacaktır. Turizm alanında gelişmeyi bekleyen ilimiz ilçelerinden biri de Yapraklı ilçesidir. Hazım Dağlı mesire yeri ve göleti ile tatil günleri belli bir ziyaretçi kitlesini çeken Yapraklı’da sadece hafta sonlarına münhasır değil sürekli ziyaretçi gelişini sağlayacak işlerin yapılması gerekir. Bunlardan bir tanesi Ilgaz’a göre daha düz alanlara sahip Yapraklı dağlarında devre tatil sistemi ile işletilecek tesislerin inşasıdır. Bu tesislerin inşası ile buraya konaklamaya gelecek olanlar Yapraklı içinden geçecekleri için Yapraklı’da geliştirilecek organik tarım, peynircilik, unlu mamuller ile birlikte Beypazarı benzeri bir kalkınma sağlanması kolay olacaktır. Yapraklı’nın marka ilçe olması için Beypazarı’ndan fazlası var eksiği yoktur.

Yapraklı ile ilgili bir diğer husus ise; Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerinden sonra geleneksellik olarak Türkiye’de ikinci sırada bulunan Yapraklı yağlı güreşlerinin maddi imkânsızlık nedeniyle artık yapılamıyor olmasıdır. Güreş Federasyonun Yağlı Güreş yapılacak 42 yer arasında Yapraklı’yı saymamış olması ilçemiz ve şehrimiz açısından bir kayıptır. Tarafımızca federasyon nezdinde Güreş Federasyonunun bir ferdi olarak girişimlerde bulunulmuş, federasyondan olumlu sonuçlar alınmıştır. Bundan sonra iş İlçe yerel yöneticilerinin organizasyon komitesi oluşturarak çalışmalara başlamasındadır. 2012 yılı Haziran ayında geleneksel Yapraklı yağlı güreşimizin kaldığı yerden devam etmesi dileğiyle sağlıcakla kalın.

Öyle zamanlar olur ki; Nereye gittiğin önemini yitirir; Çünkü asıl önemli olan, yanında kiminle gittiğindir!