Vali Yazıcıoğlu Anısına

Bir vali nasıl olmalıdır diye, insanlarımıza bir mikrofon uzatsak acaba ne tür cevaplar alırız. Bilmiyorum ama akıllarınızdan bir geçirin. Şöyle bir sakin düşünün, inanıyorum ki bir çok farklı fikirler üreteceğinizden eminim. Biliyorsunuz sıradan olmak çok kolay ama farklı olmak, farklılığının farkına varmak çokta kolay olmasa gerek. İnsan bulunduğu aileye, guruba, topluma farklı bir şeyler vermek istemez mi elbette ister. İşte bunları vermek için sadece akıllı olmak yetmez. Cesaret ister, sıradanlıklara karşı koymak ister, eleştirilere karşı farklı duruş ister. İşte bu saydığımız ve sayamadığımız bütün özellikler, rahmetli Yazıcıoğlu’nda hepsi de fazlasıyla vardı.

Bir köyü, bir beldeyi, bir ilçeyi, bir ili, bir ülkeyi idare edebilir ve yönetebilirsiniz. Ama öyle bir idareci olacaksınız ki her kez-den bir farkınız olacak. İşte bunların hepsi Yazıcıoğlu’da vardı. Siz saygı değer okurlarıma Yazıcıoğlu’yla bir anımı paylaşmak isterim. Ölümünden bir yıl önce baş başa yaklaşık iki saat kadar görüşmemiz oldu. Bana bir Vali’nin nasıl olması gerektiğini inceden inceye anlattı. Öncelikle yerel yönetimlerin, merkezi hükümet yönetimlerinden farklı yönetilmesi gerektiğini üstüne basa basa söyledi. Ben kendilerine nasıl olması gerektiğini sordum. Çok basit dedi. Şöyle ki, bir ilin kendi kaynaklarını o ilde kalması gerektiğini, o ilin kendi kültür dinamizmini harekete geçirerek iç ve dış turizmini canlandırmak gerektiğini vurguladı. En önemlisi amma hizmetinin Osmanlıda olduğu gibi vakıf hizmetini acil olarak hizmete sokulması gerektiğini vurguladı. Bir valinin inşaat mühendisi gibi daima sahada olması gerektiğini söyledi. Bir vali daima halkın içinde olmalıdır dedi. Örneğin; Vali bir kahvehanede  vatandaşla oturup, sohbet etmelidir. Çünkü vatandaşın çözümü sokak da olur. Bu işler masa başın-da oturarak olmaz dedi. Bir örnek vererek Tokat’da halkla beraber amma hizmeti vererek; 5 Adet okul,10 Adet çeşme,1Adet otel,8Adet hamam vs gibi işleri çok kısa zamanda yaptığını anlatmıştı. Hatta şöylede bir espri yaptı. Merkezi hükümetin o günlerde Tokat’ın beş yıldır ödeneğini daha edemediğini, hatta iller bankası başkanının telefonlarına çıkmadığını söyleyerek, Tokat’ta vali olacağına, İller bankasında odacı ol daha iyi demişti.

İşte bir valinin kısaca nasıl olması gerektiğini anlattı. Biz vatandaş olarak üzerimize düşeni yapmassak, yukarıdan fazla bir şeyler beklemek her halde hayalcilik olur. Rabbim bu millete Rahmetle anacağımız, Recep Yazıcıoğlu gibi valiler ve devlet adamları nasip etsin. Nur içinde yat sayın Valim.