TÜRKLÜĞÜN ZAFERİ

30 AĞUSTOS 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharrebe’sini Türkün dünyasının başarısıyla sonuçlanması, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün öncülüğünde başlatılan kurtuluş mücadelesi kesin ve kalıcı bir zafere ulaştırmıştır.30 Ağustos Zafer Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yılda Covid-19 salgın hastalığı olmasına rağmen büyük bir coşkuyla kutlanacaktır. Çünkü bu bir savaş kazanmaktan ibaret olmayıp, Türkün küllerinden yeniden doğuşunu simgelemektedir. Türk milletinin dünyada sonsuza dek ya var oluş, yada yok oluş mücadelesidir. Bu savaşın kaybedilmesi demek, tüm dünyadaki Türklerin var oluş, savaşını kaybetmesi demektir. Büyük Baş komutanın dediği gibi;” YÜKSEL TÜRK, SENİN İÇİN YÜKSEKLİĞİN HUDU YOKTUR,İŞTE PAROLA BUDUR” bu deyiş bir sıradan deyiş olmayıp, Türklerin dünyada ne yapacaklarının bir işareti ve tek gerçeğidir. Dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından biri, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 26 Ağustos’ta saat;04.30 ‘da başlayan savaş da Türk askeri bir kaç saatte süngü hücumu yaparak, Tınaz tepeyi kontrol altına almıştır. Ardından Belen tepe ve Kalecik sivrisi düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bundan sonra gelen başarılı hücumlarla 29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçip taarruz’ un kısa sürede sonuçlandırmasını kararlaştırmışlardır. Planın düzenli yürümesi için 30 Ağustos’ta aksamadan uygulanması için gerekli önlemleri almışlardır. Baş komutan Mustafa Kemal Paşanın bizzat yürüttüğü bu taarruz,30 Ağustos sabahında Zafertepe Çatköy’de birliklere taarruz emrini verdi. Dumlupınar Meydan Muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini iki yandan sarıp tamamen imha etti.

Böylece Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos’da zaferle sonuçlanıp noktalandı. Başkomutan bu zaferden sonra 1 Eylül’de tüm orduya “İLK HEDEFİNİN AKDENİZDİR,diyerek tüm Anadolu’nun kurtuluşunu sağlamıştır. Bildiğimiz gibi büyük savaşlar, Büyük milletlerin bağırlarından çıkardığı,Komu-tanlar ve askerleriyle kazanılır. Yüce Rabbim bu millete dünya durdukça başka savaşlar göstermesin. Atatürk’ün dediği gibi YURT’da SULH CİHAN’da SULH olarak yaşamayı bu eşsiz millete nasip etsin. Nesilden nesilde öyle anlatalım ki Türklüğün bileği sonsuza dek Rabbimin izniyle bükülmesin…..

Sözlerime Çanakkale’de, Dumlupınar’da Sakarya’da bizler için canını bu topraklara şehit düşerek, gazi olarak veren Çankırı’lı kahramanlarımızın bir kaçının ismini vererek son verelim. Ruhlarınız şad olsun.

BEDELİNİ ŞEHİT KANLARIYLA ÖDEDİĞİMİZ BU YURT,SONSUZADEK TÜRKÜN YURDU’DUR.

ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

İLİ -İLÇESİ-KÖYÜ :Çankırı/şabanözü/karaören

CEPHESİ:Çanakkale

LAKABI:Yüzbaşı

BABA ADİ:Suleyman

ADİ:Hilmi

SINIF-RUTBESİ:Piyade Er

İli:Çankırı Merkez

CEPHESİ:Osmanlı-Rus

BABA ADI:Bekir

ADI:Hüseyin

SINIFI-RÜTBESİ:Yüzbaşı

Kaynak;M.S.B 1998 şehitlerimiz.