Türkiye’de İktidar Mı Değişti?

AKP Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz Belde Gazetesi’ne verdiği röportajda ilginç değerlendirmelere yer vermiş:

Çankırı’nın çok önemli bir sorunu olduğunu vurgulayan Filiz, bu yıl üniversiteye gelecek olan 2000 öğrenciden 1000’inin kalacak yer bulamayacağını ve okulu donduracağını söylemiş.

“Üniversite kuruldu ama bizim hayalimiz gerçekleşmedi” diyen Hüseyin Filiz, “Yüksek okul iken 3900 olan sayımız üniversite olduktan sonra 5000’e çıktı. Çok bir fark olmadı yani. Bizimle birlikte kurulan üniversitelerde sayı 10–13 bin. Yozgat, Kırşehir örnekleri gibi” şeklinde konuşmuş.

AKP Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, “Çankırı’nın fiziki konumu konutlaşmaya biraz engel” görüşünü dile getirdikten sonra şunları söylemiş:

“Bu alanda da gerekli adımlar atılamadı. Ankara’da Melih Gökçek’in önüne nasıl mahkemeler çıkıyor fazla imar ile ilgili yatırımlarını hızlandırmıyorsa, Çankırı’da da durum böyle son 5 senedir. Muhalefet mahkemelerle belediyeyi yordu, şu anda bu sene gelecek 2000 öğrencinin 1000 tanesi okulu donduracak, 1000 tanesi de ev bulamıyor. 400-500 lira olan ev kirası 800’e fırladı Çankırı’da. Böyle bir sıkıntı var. Toparlarsak, farz edelim ki üniversitenin nüfusu 5 binden 10 bine çıktı, Çankırı’nın durumu ne olur? Biraz esnafımız hareketlenir, otobüs firmalarımız hareketlenir, biraz şehirde fiziki gelişme olur. Peki bu üniversite sayesinde gençlerimiz iş bulur mu? Asla. Yani bir adama iş sahası açmıyorsan nasıl bulsun? Bu talebeler bir taraftan gelip kayıt oluyor bir taraftan mezun. Çankırı sosyal yönden zayıf olduğu için talebeler hafta sonunu iple çekiyor. Hemen kendilerini Ankara’ya atmak için.”

Bu haberi okuyunca bir an şaşırdım, işlere çok daldım herhalde gündemden bayağı uzak kaldım diye düşündüm. Çünkü bildiğim kadarıyla iktidarda AKP Hükümeti vardı. Ne zaman değişti diye düşünüp, internette araştırma yapınca ülkede her türlü çatışmanın ve AKP’nin iktidarının tüm hızıyla devam ettiğini gördüm.

Sonra haberi bir kez daha okudum. Üniversiteye yönelik eleştiri, belediyeye yönelik eleştiri, hükümetin genel istihdam politikalarına yönelik eleştiri, vatandaşın fırsatçılığına yönelik eleştiri. Hepsi tam bir muhalefet milletvekili gibi dile getirilmiş. Bu hususlara çözüm bulmak acaba tam 9 yıldır iktidarda olanlara ait değil mi?

Sayın vekillerimiz basın önünde Üniversite yönetimi ile olan uyuşmazlıklarını zaten dile getirmişlerdi. Geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir basın toplantısında da Çankırı Belediye Başkanı gibi konuşup, şehirde belediyenin yapacağı hizmetleri vatandaşa duyurmuşlardı. Demek ki orada da bir sorun vardı ki Belediye Başkanı yerine kendileri bu işe soyunmuşlardı. Belediye ile ilgili eski pazaryeri haricinde ne davalarının açıldığını ve bunların belediyeyi nasıl yorduğunu da anlayamadım doğrusu. Kira meselesi ise bir arz talep işi.

Ama istihdam politikaları için ne demek istediklerini, kimden ne beklediklerini anlayamadım. Bu doğrudan iktidarın politikalarını eleştirmektir. Bu daha öncesinden olduğu gibi en azından 9 yıldır iktidarda olan AKP’nin de bu süreyi Çankırı için verimli kullanmadığını kabul etmektir. Ağzınıza sağlık sayın vekilim!!

Sağlıcakla kalın.

Av.Dr. Ahmet K. MASTI

“Görevini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına, ne mazeretin çaresi, ne ilacın şifası çare getirmez.”

Mevlana