Taliban

Dünya siyaseti öyle ilginç anlara sahne oluyorki,ne geçmişteki siyaseti anlamak nede geleceğimizi şekillendirecek siyaseti vatandaş olarak anlamakta ve kavramakta güçlük çekiyoruz. Bırakın ülke siyasetini, dünya siyasetinin kimlere neye hizmet ettiği bile belli değildir. Kanımca ülkemiz dahil, tüm dünya siyaseti bir akıl tutulması yaşıyor. Bu tutum yavaş yavaş üçüncü dünya savaşını iyiden iye kızıştırıyor.

Bu tanımı yaptıktan sonra gelelim Talibana; Taliban’nın kelime anlamı talebe demektir.1994 yılında Pakistan ve Afganlı muhalif kesimlerin, kurduğu bir örgüttür. Bu örgütün amacı ve hedefi, Afgan halkına hizmet etmek ve Afganistan’ın içinde bulunduğu savaştan kurtulmasına yardımcı olmaktır. Amma gelin görün ki, işin gerçek tarafı böyle değildir. Taliban tüm dünyanın da kabul ettiği PKK gibi bir terör örgütüdür. Dünya nasıl bir gerçek yaşıyor ki bu terör örgütü diye tanımladıkları yasadışı, hukuk dışı bu örgütü belli bir zaman sonra kabul edip, legalleştirerek kendi ülkelerinde hükümet kurduracak kadar ileri gidiyorlar.

Ey ülkeler, ey dünya bu gidişin, gidiş olmadığını iyi bilin. Bir gün gelecek aynı oyunlarla sizlerde karşı karşıya kalacaksınız İşte o zaman iş işten çoktan geçmiş olacak. Bu gibi terör örgütleri için sözüm ona medeni geçinen siz emperyalist devletler, hukuk adına tüm hukuksuzluğa çanak tutuyor. Tüm dünyanın geleceğini ateşe atıyorsunuz. Bu günkü dünya böyle giderse, gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacaklar merak ediyorum. Sizler tüm evrensel hukuka karşı durup, kendi çıkarlarınız uğruna hareket ederseniz, yaşanmaz bir dünyayı kurarsınız. İşte o zaman yüce yaratıcının hesabı devreye girerki, Kuranı kerimin buyurduğu gibi, dünyamızın batması kaçınılmazdır. Gelin tüm dünya devletleri ortak paydada birleşerek, mutlu ve yaşanır bir dünyayı inşa etmeniz sizin elinizdedir.