Salamon 10 Milyon Dolarda Israrcı…

Yabancıların Türkiye’de mülk edinmesine ilişkin esasların Tapu Kanunu’nda ve özellikle de bu Kanun’un 35. maddesinde ele alındığını, bu düzenlemelere bile itiraz edilirken bu kez basına düşen haberlerde İktidarca yeni tasarının hazırlandığının yer aldığı geçtiğimiz günlerde yazdığımız yazımızda aktarılmıştı.

Tasarıya göre halen yabancılar için mevcut olan 2.5 hektarlık sınırlama, 30 hektara yükseltiliyor. Bakanlar Kurulu’na da bunu 60 hektara kadar çıkarma yetkisi veriliyor. Yürürlükteki düzenlemeye göre yabancılara mülk ve toprak satışında karşılıklılık esası aranırken yeni düzenlemeye göre karşılıklılık esası aranmayacak.

Hemen herkesin hak iddia ettiği Türkiye topraklarının emperyalizmin öncelikli hedefi olduğu, bu siyasal hücumun nihayetinde ise Sevr’i yeniden hortlatmak ve Türkiye’yi parçalama gayesinin olduğu vurgulanmış ve Büyük Ortadoğu Projesi’nden, Büyük Kürdistan hayaline, Büyük İsrail Projesi Arz-ı Mevud’dan, Megalo İdea’ya, Yeşil Kuşak Projesi’nden, Kültürel Mozaik’e kadar, sözüm ona bu projelerin hepsinin hedefinin bu topraklar olduğu dikkate sunulmuştu.

Rivayet odur ki:

Salamon Vatikan’da gezerken upuzun bir kuyruk görür. “Nedir bu kuyruk..?” diye sorduğunda;

Kuyruğun diğer ucunun kiliseye uzandığını ve kilise tarafından cennetin parça parça satıldığını, 1000 dolar verenin de cennetten bir parça satın alabildiğini öğrenir.

Kuyruğu takip edip kiliseye ulaşır, kapıdaki görevlilere “Ben cehennemi satın almak istiyorum..” der.

“Olmaz burada cehennem satışımız yok, cennetten bir parça almak istiyorsan da sıraya gir..” derler.

Salamon cehennemi almakta kararlıdır ve ısrarını da sürdürür.

Kapıda Salamon’u ikna edemeyen görevliler, içerde Papa’ya durumu anlatırlar.

Papa gülerek;

“Gidin sorun bakalım cehennemin tümüne ne kadar veriyormuş bu akılsız adam..” der.

Kapıya inip Salamon’a sorarlar;

“10.000 dolar veririm.. “ der.

Papa Salamon’u içeri çağırtır, hazırlattığı evrakı da imzalatıp 10.000 dolarını da aldıktan sonra arkasından gülerek uğurlarlar.

Dışarı çıkan Salamon, kapıda günlerdir cennetten bir parça satın almak için bekleyen binlerce kişiye elindeki belgeyi gösterip;

“Cehennemin tümünü ben satın aldım, artık cennet için uğraşmanıza gerek kalmadı, dağılabilirsiniz” der.

Sonra ne mi olur?

Cennet satışlarını sıfırlayan Papa ve ekibi 10.000 dolara sattığı cehennemi Salamon’dan geri alabilmek için hala pazarlık etmekte,

Son durum..;

Salamon 10 milyon dolarda ısrarcı…

Bütün bu sebeplerden dolayı, bu gidişle bizim pazarlık edecek mecalimiz bile kalmayacağı düşüncesiyle değil yeni tasarının kabulü mevcut haliyle bile yabancılara toprak satışları Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarına aykırıdır.

Sağlıcakla kalın.

Dr. Ahmet Korhan MASTI

“Yüz binlerce birbirine benzeyenleri seyret de aralarında ki yetmiş yıllık farka dikkat et. İki şey birbirine benzeyebilir: Acı su da berraktır, tatlı su da….”

Mevlana