ROL ÇALMA

Eski sıfatıyla Ulaştırma Bakanı, yeni sıfatıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 27 Ekim 2011 tarihinde yaptığı açıklamada süt üreticilerine 2011 yılının ikinci dönem ödemelerinin yapılacağını bildirmiş. Doğrudan Tarım Bakanlığı ile ilgili olan bir konuda konuyla ilgili olmayan bakanın yaptığı açıklamanın ne kadar doğru olabileceği hususunu daha önce kendisi ile ilgili olmayan konularda açıklama yapan bakanların başına gelenlerden dolayı hemşerilerimin dikkatine sunuyorum.

Bir taraftan da aynı tarihlerde, ağlayan bakanlar kervanına katılan tarım bakanı herhalde çok yorulduğu için yerine nöbetçi bakan olarak Ulaştırma bakanının açıklama yapmak zorunda kaldığını da düşünmeden edemiyorum. Aslında bu durum hükümette alışık olmadığımız bir durum değil. Askerlik konusunda da daha önce yanılmıyorsam Sanayi Bakanı açıklama yapmıştı. Bu hükümet döneminde benzer şekilde açıklama yapan bakan örneğini çoğaltmak mümkün. Malzeme bol ama sonuç sadece kafa karışıklığı ve gündem değiştirme.

Benzer rol değişimlerini 12 Haziran seçimlerinden sonra şehrimizde de görmeye başladık. Birisi il başkanlığından diğeri iş adamlığından milletvekili olan sayın vekillerimiz tüm Çankırı’nın vekili olduklarını unutarak, yaptıkları aylık toplantılarda veya açıklamalarında Belediyenin desteğe ihtiyacı olduğu düşüncesiyle mi bilemiyorum! sadece Çankırı belediye hizmetleri hakkında bilgi vermeyi alışkanlık haline getirmişlerdir.

Diğer taraftan ise kendilerinden olmayan ilçe ve belde belediye hizmetlerini yok saymada üstün gayret göstermektedirler. Tüm engellemelere rağmen yapılmaya çalışılanları durdurtmaya veya durdurmaya çalışmaları ise hemşerilerimiz tarafından hayretle izlenmektedir.

Kendilerinden olan belediyelerin yapmadıkları veya yapamadıklarını hiçbir şekilde gündemlerine almayan sayın vekillerin artık Anayasa’nın 80’inci maddesinin “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler.” Hükmünü hatırlamaları ve buna göre icraat yapmaya başlamaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

Tüm hemşerilerimin kurban bayramının mübarek olması dileğiyle sağlıcakla kalın.

Av.Dr. Ahmet K. MASTI

“Ağaçlara su vermek adalet, dikene su vermekse zulümdür. Adalet bir nimeti yerine koymaktır. Her köke su vermeyi nimet sanma.”

Mevlana

* Rol çalma: Oyun ve konuşma sırası başka bir oyuncudayken seyircinin dikkatini kendi üzerine çekme.