Dunlop

Orta’ya Termik Santral Yapacaktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyeceksiniz ki kimden bahsediyorsun? Bilmeyenlere duyurulur AKP’nin prenslerinden Çalık grubundan bahsediyorum. Aradan kaç yıl geçti? Temel mi atıldı?, Üretime mi geçildi de bizlerin haberi yok. Başka haberimiz olmayanlar da var. Çalık grubu termik santral sözleşmesinden sonra ATV’yi aldı, anımsarsınız. Hoş termik santralı yapmaması yapmasından daha hayırlı olacak Orta ilçesine. İlçe doğal cenaze olmaktan kurtulacak. İnşallah yapım gerçekleşmez diyorum. Orta için de en hayırlısı bu olur.

Çalık gurubu ile ilgili haberlere bir göz atalım: Çalık Grubu medyadan çekiliyor! Sabah, ATV, A Haber satılacak! Çalık Grubu tarafından bir süre önce 1.1 milyar USD’ye satın alınan Sabah, ATV ve diğer medya iştiraklerine daha sonra A Haber katılmıştı. Çalık Grubu’nun Sabah, ATV, A Haber ve diğer medya iştiraklerinin de içinde bulunduğu şirketleri satarak medyadan tamamen çıkma kararı aldığı belirtiliyor. ATV ve A Haber’in ciddi zararda olması, Halk Bankası’na olan kredi borcunun ödenmesinde zorlanılması nedeni ile bu kararın alındığı iddia ediliyor. Satışa ilişkin yabancı fonlarla görüşmelerin başladığı, pazarlıkların ise olumlu şekilde ilerlediği de gelen bilgiler arasında. (Superpolıgon/Özel Haber)

Orta ilçesinde grubun belediye binası içinde bir ofisi var. Bu arada bu ofiste kapanır mı dersiniz. Ortada hiçbir çalışma olmayan projenin tek çalışması ofis gözükmektedir.

Yıldızlar Holding Kurşunlu’da üretime geçti, çalıştıracak eleman sıkıntısı çekiyor. Alt yapı yönünden belediye felç. Orta içinde aynı durum ve daha fazlası yaşanacak. Konut, ev, ulaşım, okul, hastane, alt yapı  sorunu başta hiçbir alt yapı gerçekleşmeden bölgeyi yoğun olarak iskana açmak sadece bizim mantığımıza uyar. Aman beyler koltuk soğumasın bu konularla uğraşmayın. Kim ne yaparsa yapsın mı denilecek. Korgun organize sanayisi sizlere bazı çağrışımlar yaptırıyor mu? Örneğin alınan teşvikler, sonra da kaybolup gitmeler. Binayı yapıp içini boş bırakıp devleti zarara uğratanlar, iş yapmaya çalışanların daha sonraları iş yerlerini başka ile taşımaları, bunlar ne çabuk unutuluyor dersiniz.

Kurşunlu gelişmişlikte ve konumda Orta’dan çok ilerde olmasına rağmen işçi sıkıntısı ve hatta bulamama gibi bir sorun yaşarken, köyleri boşalmış, ilçe nüfusu orta ölçekli köy nüfusunu geçmeyen Orta gibi bir yerde işçi nasıl bulunacak? Bunlar firmanın sorunu denilecek. Firmanın sorunu da, firma yapmış olduğu yatırımı atıl mı bırakacak? Elbette ki üretim yapacak. Bunun içinde dışarıdan işçi gelecek ve çalışacak. Bunun adı da Çankırı’da işsizliği önlemek için yatırım yaptım olacak. Sonra da feryadı fiğan başlayacak: Kültürel doku bozuluyor, adli ve polisiye olaylar artıyor diye. Bu duruma ne denir? Orta ve Ortalılar size geçmiş olsun

Bahattin Ayhan