Önce Can Sağlığı

Her gün geçtiğim yolun kenarında görürdüm onu. Yaşını tahmin edemedim hiç bir zaman. Gözlerinde ki hüzünden mi gülmeyen yüzünden mi yoksa ona ait değilmiş hissi uyandıran üzerinde ki kıyafetlerinden mi bilmiyorum hep olduğundan daha yaşlı gelirdi bana.

Konuşmazdık ama göz göze geldiğimiz zamanlar olurdu; ben gülümserdim ona o da mahcupça başını önüne eğerdi.

Bazen bakardım yeni bir ayakkabısı var ayağında sevinirdim, bazen hava yağmurlu olurdu “ içimi sıkıntı kaplardı üzerindekiler de incecik .” diye. Soğuksa üzülür, sıcaksa üzülürdüm anlayacağınız.

Epeydir yerinde görmüyorum diye her geçiş içime bir şüphe geliyor, hemen uzaklaştırıyorum ama yok. Soracağım kimse de yok.

Hani alışırsınız ya o hep vardır orda. Birden kaybolması garip gelir. Herkes farkında mıydı ben mi çok dikkate almıştım inanın bilmiyorum.

Bir kaç gün önce bir baktım orada. Tezgahına tırnak makası, tarak vs koymuş. Nerdesin bakiim sen , tembel dedim. İlk defa konuştuk.

Şaşırdı önce, kocaman gözleri daha da kocaman oldu. Belli ki kimse önemsememiş onu dedim. Hayata teğet yaşamış durmuş. Şaşkınlıkla önce bana sonra etrafına baktı, emin olmak istedi onunla konuştuğumdan.

Sonra anlattı peşpeşe cümleleri sıralayarak.

Annesi korona olmuş, bakacak kimsesi yokmuş. Ona bakmış, öyle olunca da gelememiş, gelemeyince de para kazanamıyormuş. Akabinde bir dolu dert , sıkıntı. Küçücük omuzları nasıl taşıyor bunca yükü.Nasıl dik duruyor bunca dertle.

Hayat gerçekten adil değil. Dert yarıştırmamak lazım ama dert edindiğimiz şeyler bazen o kadar küçük ki.Üstelik çözümü olan, az düşününce içinden çıkabildiğimiz şeyler.

Önce can sağlığı, sonra akıl sağlığı, sonrası …

Sonrası mühim işte. Yaşama becerisi diyeyim kısaca. Hayata tutunma gücü, sorun çözme becerisi, yaşama sevinci. Her şeyi koyun üzerine.

Dans etme becerisi belki hayat. Müziğin ritmi değişiyor, müzik değişiyor ama dans hep var. Bazen hızlı, bazen yavaş. Uyum sağlayanların bir sonra ki şarkıyı duyabildikleri esas hem de.Yaş aldıkça müzikte dansta daha anlamlı gelir.

Yerçekimi gibi değişmez gerçeklere güzel ritimli danslarla eşlik etmeniz dileğiyle.

Meryemce