Dunlop

O, Size Domuz Etini Kesin Olarak Haram Kıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta içinde şehrimiz internet sitelerinin birinde yer alan haberlerden biri pek dikkat edilmeden geldi geçti. Haber şöyle idi;

 

“Av turizmi yapan özel bir şirketle anlaşıp Türkiye’ye gelerek Çankırı merkez ve Kızılırmak ilçesine bağlı bazı köylerde av yapan 6 İtalyan, 3 Avusturyalı, 1 Alman ve 1 İngiliz turist, Çankırı’da bir hafta kaldı.

 

Domuzların tarım arazilerine zarar vermesi üzerine Orman ve Su işleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen sürek avına şube müdürlüğünün personeli de katıldı.

 

Sürek avından elde edilecek gelirin bölge köylerine aktarılacağı bildirildi.”

 

Bu haber aslında bende başka şeylere de çağrışım yaptı.

 

Öncelikle son yıllardaki yaban domuzu nüfusundaki artış dikkate değerdir. Geçtiğimiz yıllarda, avlanan yaban domuzları bunun ticaretini yapanlarca cüzi bir ücret karşılığı toplanarak tespit edilen bazı merkezlerdeki soğuk hava depolarında toplanıp daha sonra ihracı sağlanarak ülke ekonomisine katkı sağlarken bu işlem anlamsız bir şekilde iptal edilmiştir.

 

İptal sonrasında yaban domuzları ya zarar verdikçe avlandı ya da masrafı daha fazla olması nedeniyle nadiren sürek avına konu oldu. Bu da yaban domuzu nüfusunun artmasına neden oldu. Sürek avlarında vurulan yaban domuzları da kaldıkları arazilerde kirliliğe neden oldu.

 

Yaban domuzunun avlanarak hem tarımsal ve hem de ihraç yönünde ekonomiye katkısı aşikârken bu şekil bir değerlendirme iptal edilmiş ve geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca sessiz sedasız resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren CANLI HAYVAN TİCARETİ YAPAN SATICILARIN ÇALIŞMA VE DENETLENMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİĞE göre ise artık ülkemizde Domuz üretim ve ticareti serbest bırakılmıştır.

 

Yönetmeliğin amacı; “doğrudan ya da dolaylı olarak sığır cinsi hayvanlar, koyun ve keçi türü hayvanlar ile domuz türü hayvanların alım ve satımını yapan satıcıların, teknik, hijyenik ve sağlıklı şartlarda çalışmalarını sağlamak ve hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek amacıyla satıcılara çalışma izni verilmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esasları belirlemek amacıyla düzenlenmiştir.” şeklindedir.

 

Dikkat buyurunuz serbest bırakılan yaban domuzu üretim ve ticareti değildir. Yaban domuzu nüfusunun artması, tarım arazilerine zarar vermesi, köy ve ilçe içlerine kadar girmeleri ilgililerin pek umurunda değilken domuz üretim ve ticareti serbest bırakılmaktadır.

 

Hal bu ki İslam dini insanı maddi ve manevi her türlü zarardan korumak için birtakım kurallar koymuş; bu arada beslenme ko­nusunda da bazı temel prensipler belir­lemiştir. İnsana zarar verebilecek pis ve kötü her şeyi yasaklamış; temiz, güzel ve faydalı olanı da helal kılıp serbest bırakmıştır. Domuz da (hınzır) pis ve zararlı şeylerden ka­bul edilip etinin haram kılındığı Kur’an-ı Kerim’de açıkça belirtilmiştir: “O, size ölüyü(leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesilmiş olan hayvanı kesin olarak haram kıldı.” (2/173)
Dinimizin emri böyle iken en hızlı üreyen hayvanın üretim ve ticaretini serbest bırakmak ne anlama gelmektedir?

 

Sağlıcakla kalın.

 

 

Dr. Ahmet K. MASTI

 

“Leş, bize göre rezildir ama domuza, köpeğe şekerdir, helvadır.”

 

                                                                                                          Mevlana