Misak-ı Milli Milliyetçiliği ve Cengiz Dağcı

Bu ülkenin havasından mı, suyundan mı, toprağından mı, yoksa memleket insanımızın doğal halinden midir,  bilmiyorum, hem fikir, hem de sosyal hayatımız garip bir “Misak-ı Milli” sınırına hapsedilmiştir. En kıdemli devlet büyüğünden, en alt kademedeki insanımıza varıncaya kadar ağzını her açanın tarih dersi verdiği bir memlekette, tarih biliminin de aynı sınırlara hapsedilmiş bilinçsiz bir masal öğretisi olduğunu anlamak canını acıtıyor insanın.

En solcusundan en dindarına varıncaya kadar “Milliyetçilik” havasından az çok teneffüs etmiş insanlarımızın orada, burada, şurada her gün yeni destanlar yazdığına, büyüklüğümüz karşısında diz çöken dünyaya (bir zamanlar) hükmedişimize medhiyeler dizdiklerine tanık oluruz. Hatta bu haslet nedeniyle Başbakan Erdoğan’ı yeni bir Fatih, yeni bir Kanuni, yeni bir Atatürk sananlarımız dahi var.

Oysa büyüklük, büyük düşünmekle başlar. “Misak-ı Milli” sınırlarını aşamayan bir zihniyetin, Ziya Paşa’nın deyimiyle İdrak-ı meali bu küçük akla gerekmez/Zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez”. Çekmez, çünkü bu şehrin sokaklarında gezen en Türkçü arkadaşımız dahi “Fikrimden geceler yatabilmirem” diye mırıldandığı Azeri türküsünü bilir de, onun geri planında bir heykel gibi yükselen Reşit Behbudov’u tanımaz. Çekmez, çünkü Kadir İnanır’la Ahmet Mekin arasında kalmış Türkan Şoray’ın “Sevgi emek ister” diyerek biricik aşkına sırtını döndüğü sahnede gözyaşı dökenler, Cengiz Aytmatov’u kozmonot sanır. Çekmez, çünkü Başbakanın annesinin cenaze merasimini pehlivan tefrikasına çevirenler, Londra’da vefat eden lokantacı Cengiz Dağcı’nın vefatıyla ilgilenmez.

O Cengiz Dağcı ki bütün eserlerini Türkiye Türkçesiyle yazmıştır.

O Cengiz Dağcı ki 100 yıllık hayatında korkunç acılara, katliamlara, savaşlara, sürgünlere, esaretlere katlanmıştır.

O Cengiz Dağcı ki, elinden alınan evi, bahçesi ve toprağı için Londra’daki küçücük çorbacı dükkanından koskoca SSCB’ye meydan okumuş ve Kırım Türkleri’nin efsanevi sesi olmuştur.

O Cengiz Dağcı ki, Türkiye’deki bütün insanları kardeş kabul edecek kadar sıcak, onun bu sıcaklığına soğuk bakan Türk Büyükelçiliğine kırılmayacak kadar da içtendir.

O Cengiz Dağcı ki, Londra’nın göbeğinde Kırım’ı yaşamış, rüzgarın getirdiği Kırım havasıyla mutlu olmuş, bir daha dönemediği o toprakların hasretiyle yanan yüreğini, o çorbacı dükkanının üst katındaki küçücük odasına sığmayacak kadar büyük ufkuyla yazarak teskin etmiştir.

Misak-ı Milli sınırlarının ötesinde, Kırım’da 100 bin Türk’ü kurşuna dizdiler. 100 binlercesini trenlere doldurup Sibirya’ya sürgüne gönderdiler. Evlerini, bahçelerini, tarlalarını ellerinden aldıkları yetmezmiş gibi Almanlar’a ve İtalyanlar’a karşı onları savaşa sürdüler.

O Cengiz Dağcı ki, bu alçaklığa yumuşak üslubu ve yalın gerçekçiliğiyle açtığı savaşı son nefesine kadar sürdüren kararlı bir kahraman olarak hayata gözlerini yumdu.

Her gün bir köşe başında tarih yazdığını düşünen sahte kahramanlara ibret olacak bir hayat sessiz sedasız aramızdan göçüp gitti.

Londra’nın göbeğinde bir kardeşlerinin yaşadığını bilmeyenler için ölümü ne ifade ediyor, bilmiyorum. Bildiğim, Cengiz Dağcı’nın yumuşak ve içten sesinin, bu ülke insanının düşünce sınırlarının çok ötesinde olduğudur.

Allah mekanını Cennet eylesin.