SANAT

Sanat; bir duygunun, tasarımın, güzelliğin dışa vurumunda kullanılan yöntemlerin tümü; ya da bu yöntemleri kullanılarak ortaya çıkarılan üstün eserler diye tanımlanabilir.Şimdi “sanat”desem hepinizin aklına neler neler gelir değil mi? Resim diyeniniz, heykel diyeniniz, türlü türlü sanat dallarını düşünenleriniz çıkar mutlaka. Oysa ki sanatların en güzeli insan yetiştirme sanatı ve sanatkarın da en güzeli bunu başarabilenlerden olmak..Oya gibi işleyerek, kademe kademe ortaya çıkanı izlemek en keyiflisi.
Günümüzde ki pek çok sorunun da asıl nedeni bence insan yetiştirememek.
Yere tüküren kişi de..
Trafikte kural ihlal eden canavar da…
Kadına şiddeti reva gören insanlık dışı yaratıkta…
Sana saygısızca davranan insan da işte bunun sonucu.
Bunu yapabileceğimiz iki kurum var..
Birincisi aile, ikincisi okul..
Çocuk doğduğu andan itibaren, hatta doğum öncesi anne karnında eğitim başlıyor..Çocukluk döneminde yaşananlar, iz bırakan olaylar da, kazanılan alışkanlıklarda yetişkin olmamızın temelini atıyor..Yaşadıklarımıza göre etki tepki veriyoruz; hal ve davranışlar buna göre şekil alıyor. Bir coğrafya da yaşayan insanlar diğerine benzemiyor davranış olarak bu yüzden.
Daha sonra okul…Neredeyse yaşantımızın dörtte üçünü geçirdiğimiz yer..Eğriyi doğruyu, pozitif bilimleri öğrendiğimiz yaşam platformu..
Şimdi bu kadar özen ve eğitimden sonra neden bazı şeyler daha mükemmel olamıyor diye düşünmeden edemiyor insan değil mi?
Mesela..
Neden birbirimize saygı duymuyoruz?
Neden toplumlar birbirine daha kopuk?
Neden birbirimizi anlamakta zorlanıyoruz?
Neden koşulsuz şartsız birbirimizi sevemiyoruz?
Yolda çarpıp geçiyor omzuna dümdüz devam ediyor. Oysa özür dilemek çok yapıcı.
Kırıyor bir insan kalbini telafi çabası yok; oysa gönül almak çok kıymetli.
Bencilce yok ediyor yaşadığı dünyayı tek kendisi yaşıyormuşçasına; bir bilse onunda yaşamı sınırlı.
Sorumsuzca kirletilen denizler intikam alıyor günü geldiğinde, sorumsuzca kırılan yürekler gibi. Her şeyin bir nedeni var ve bu nedene uygun hal ve hareketler edinmek lazım.

Bir sürü neden ve bir sürü sonuç…
Bir şeyler bir yerlerde yanlış sanırım.Ya gidiş yolu yanlış, ya da vardığımız sonuç. Düzeltmek için ise hepimiz sorumluyuz.