Londra asfaltı gibi yollarımız

Hâlihazırda milletvekilimiz olan İdris ŞAHİN Bey seçim çalışmaları sürecinde Yapraklı’ya da uğrayıp burada yaptığı konuşmada Çankırı Yapraklı yol çalışmaları hakkında bir değerlendirme yapmış, “Yapraklı yolu bugün Londra asfaltı gibi olduysa, bu bizim iktidarımız döneminde oldu” diye konuşmuştu.

Bu açıklama üzerine Londra asfaltı ne biçim bir şey diye araştırınca; İstanbul, Londra bağlantılı olmasından dolayı adı Londra asfaltı olan ve 1954 yılında yapılmaya başlanılmış asfalt yolun adı olduğunu öğrendim. Ülkemizi Avrupa’ya taa Londra’ya bağladığı düşünüldüğünde bu Londra asfaltı epey gelişmiş yol tekniğiyle yapılmıştır herhalde.

O gün bu gündür her hafta sonu Yapraklı’ya gidip geliyorum ama Londra asfaltı gibi asfaltımızı nedense göremedim. Bazen kendimden şüphe etmiyor değilim, acaba İdris Bey gerçekten Yapraklı’nın Londra asfaltı gibi yolunu kullanırken ben farklı bir yoldan mı gidiyorum diye.

30 Km. yolun herhalde sıkıntısız gidilebilen en fazla 3–4 kilometresi vardır. Çankırı’nın çıkışından başlayan çukurlu, çökmüş yol İnaç Yamaçları, İncesu Deresi arasında iyice gidilmez olmaktadır. Bir de dökülen asfaltın sınıfsız olduğu düşünüldüğünde varın gerisini siz düşünün.

Buluca Köyünün içinden geçen yolun, neredeyse ortasında duran evin hala kaldırılamamasından kaynaklanan sorun ise işin tuzu biberi olmaktadır.

Yapraklı kalkınmasının temel odaklarından birinin Turizm olması gerektiği savımızı bu yollarla herhalde sağlayamayız.

Daha önce il başkanı ve milletvekili adayı sıfatıyla verdiği demeci Milletvekili olarak artık gerçekleştirmesini ve Yapraklı’nın geri kalmış ilçe imajının turizm ve hayvancılıkla giderilebileceği inancıyla İdris Bey’den ilçemiz yolunun Londra asfaltı gibi olmasa da en azından kaliteli bir asfaltla yapılmasının sağlamasını bekliyoruz.

Başsağlığı;

Ankebut Suresinin, “Her canlı ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz.” Ayet’inin hükmüne göre Kardeşim, devre arkadaşım Cengiz Ceylan’ın aramızdan ayrılıp ebediyete intikal ettiğini yurt dışından döndüğümde öğrendim. Kendisinin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmayı müteakip icra etmeye başladığı mali müşavirlik mesleğini ikinci plana alıp emeklilik hayalleri kurmasını ve hayatının geri kalanını daha sakin geçirmeyi planladığını daha yeni konuşmuştuk. Son üç ay içinde geçirdiği iki ağır trafik kazasında onu bizden alamayan Azrail 30 Temmuz günü bu sefer beyin kanaması ile onu bizden aldı. Ailesinin ve hepimizin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin.