KARMA KARIŞIK

Son yıllarda her şeyi o kadar hızlı ve karışık yaşıyoruz ki hayatın hızına yetişmek inanın ki çok zor. Hemen hemen son iki yıldır, ülkemizde ve dünyada şu işlerde iyi gidiyor dediğimiz bir şey yok denecek kadar azdır.

Ne yapalım, yaşamı bu hale getiren yine de bizleriz. Hiç bir şey durup dururken kendi kendine olmuyor. O zaman eskilerin tabiriyle şapkamızı önümüze alıp, olayları kendimizce bir analiz ve muhasebe etmemiz gerekiyor. Yaşadığımız savaşlar, yangınlar, doğal afetler , salgın hastalıklar ve yaşanan son pişmanlıklar bildiğimiz gibi fayda vermiyor. Aklın ve bilimin ışığında yeniden yapılanıp, milletçe düzlüğe ve doğru yola çıkmanın çaresine bakmalıyız. Yaşadığımız koronavirüs salgınında bilim adamlarımızın bir birinden tutarsız, kafa karıştırıcı bilgi kirliliği adeta toplumu ikiye hatta üçe bölmüştür. Yok İtalyan varyantı yok dördüncü aşı gibi bence saçma sapan gülünç şeyler yaşıyoruz ve yaşatıyorlar. Bence bu zamana kadar bilgi kirliliğinin yaşandığı hiç bir dönem olmamıştır . Akıl tutulması denen şeyde bu olsa gerek.

Toplumda yazarlar, çizerler bir şeyler yazarak insanları bilgilendirmeye, aydınlatmaya çalışır. Bu açıdan yazar etken olur. Okurlarda edilgen olur. Okurun akla ihtiyacı vardır. Bilgilenmek ve aydınlanmak için durup dinlenmeden kitap okur ve araştırır. Yıllardır insanlarımız Avrupalının, Amerikalının ve tüm batının harıl harıl kitap okuduğunu söyleyip dururuz. Bizde boynumuzu bükerek onları dinleriz.

Kardeşlerim kaldırın kafanızı, başınızı dik tutun. Bu oynan oyunlara gelmeden, bilge kişiler olmamız gerekiyor. Yoksa beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz sözüm ona it sürüsü emperyalizmin kölesi oluruz.

Bu karma karışık düzende elbette aklı selim bilge insan potansiyeli vardır. Aklımızı doğru yerde, doğru zamanda kullanırsak, Rabbimin izniyle hiç kimseye, hiç bir millete boyun eğmeyiz. Yeter ki siz doğru yerde durunuz.