İSTİFA…

Alman Cumhurbaşkanı istifa etti ve suçlamalar karşısında duyarsız kalmayıp,yargının önünü açtı. Demokrasi adına ayakta alkışlanacak bir davranış. Halka saygı,seçmene saygı,kanunlara saygı,demokrasiye saygı işte bu.

Ucuz kredi almak ve seçim kampanyasına yardım kabul etmek. Bütün suç ve suçlama bu mealde..

Eğer bu örnek baz alınır da bizdeki seçilenler üzerinden fiiliyat beklenirse,vay halimize… sözüm bu gün bizi yönetenlere değil sadece. Gelmiş geçmiş tüm seçilen erk söz konumuz.

Köy merasını keyfiyete dayalı halleden muhtardan, kendi çıkarları için belediyeden imar düzenlemesi yaptıran belediye meclis üyesinden,hazineden arazi alıp,karayollarına yol güzergâhı diye satan siyasetçiden,doğalgaz tüketen seçmene kömür dağıtan belediye başkanından,havuzlu kaçak villa yapan ve kendi belediyesi tarafından kaçak olduğu için yaptığı villa yapan vekilden,çiçek sulayan yılların siyasetçisinden,oğlu tarafından bir şehrin su sayaçları satılan belediye başkanından vs.vs.örnekler sıralayacak olursak geriye çok fazla seçilmiş kalmayacak diye korkuyorum.

 

Ama bizimkiler istifa etmezler. Brezilya dizilerini aratmayacak pembe dizilere taş çıkartacak görüntüleri sergileyenler,imar yasasını delenler, deprem riskine rağmen kaçak yapılaşmaya göz yumanlar,kamu mallarını har vurup harman savuranlar asla istifa etmezler. Atanmış veya seçilmiş olsunlar istifa mekanizmaları sadece yargı sonucunda gerçekleşebilir…O da yargının kararı ile ya görevden alınır ya da meslekten ihraç edilir.

 

Yüz kızartıcı suç nedir. Bu suçun tanımı yüksekselse yapılmalı ve kamu vicdanında yer almaması için toplumsal tepkinin oluşması sağlanmalıdır.

Suç,ayıp,günah ve yasak kavramına giren fiiliyatın milliyeti,dini,mezhebi ve rengi olmaz.Hiç bir kitapta yeri olmayan bu tür eylemlerin sahipleri asla koruma altına da alınamazlar. Zira bizim dinimiz “haksızlık karşısında susan,dilsiz şeytandır” diyor. Ama ne yazık ki ” benim adamım senin adamından daha iyidir anlayışı veya benim adamım korumacılığı “ oldukça istifa müessesesi asla bizde çalışmaz ve çalışmayacaktır da…

Alman cumhurbaşkanı istifa etmiş…

Suçunu mu merak ettiniz? Sadece ucuz kredi almak ve seçim yardımı kabul etmek.

Adam bunun için istifa eder mi? EDERRRRRRRRRRRRRR.Çünkü demokrasiye ve cumhura saygı işte budur ve böyle bir tavırdır…Erdemlerin en büyüğü ve mükemmeli..

 

Mustafa Çağlar