Gece Çankırı’ya giderken

Günümüz gelişen teknolojisinin sunduğu imkânlar çerçevesinde şehirler, yeşil alan, çevre düzeni, yol durumu, alt yapı, yapılaşma gibi konularda artık birbiriyle yarış eder hale gelmişlerdir. Hatta kimi yerel yöneticiler bu kapsamda uluslar arası kuruluşlardan aldığı ödülleri basın önünde gururla sergilemektedirler. Fakat şehrimiz için bu alanlarda sorunlar yaşanmaya devam etmektedir. Çankırı maalesef yapboz mantığı nedeniyle gelişen dünyaya ayak uydurmakta güçlük çekmektedir.

Bu kapsamda sorun olarak dikkatimi çeken bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. İşim ve görevim gereği ülkemin dört bir tarafına seyahat ettim ve etmeye de devam ediyorum. Çankırı’nın Ankara girişi kadar toz toprak içinde, yolun yolluktan çıkmak üzere olduğu, hangi yan yoldan kimin nereye girdiği belli olmayan ve hatta gece aydınlatmaları dahi olmayan başka bir şehir girişinin var olduğunu hatırlamıyorum.

“Azıcık aşım ağrısız başım” deyin oturun diyen yöneticiler hemşerilerimin kaderi herhalde. Şimdi yetkililer yol daha yeni inşa ediliyor, biraz sabır diyebilirler de asfaltlandığından bu yana uzun bir süre geçen bu yol ne zaman bitecek, eziyete ne zaman son verilecek bunun cevabını verebilecekler mi acaba?

Geçtiğimiz aylarda ilçesinin yoluna sınıfsız asfalt dökülen bir belediye başkanı, zift nedeniyle araçların zarar gördüğü, yüklenici firmanın asfalt döküm tekniğine uygun işlem yapmadığı, bu konuda yetkililere bilgi verilmesinin uygun olacağı kendisine hatırlatıldığında, “Biz bu asfaltı yıllardır bekliyoruz. Yapsınlar da nasıl yaparlarsa yapsınlar.” cevabını vermişti. Benzer uygulamalar yukarıda bahsettiğim Çankırı girişi için de geçerlidir.

Çankırı’nın kaderi bu düşüncede yöneticiler olmamalıdır. Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihati olan “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” felsefesi ile önce vatandaşı için o mevkide oturduğunu unutmayan yöneticilere sahip olma hakkımızın var olduğunu düşünüyorum.

Bir hatırlatma; hemşerimiz Grekoromen Güreş Milli Takım antrenörü Erdoğan KARAALİ için de bir sınav olacak Dünya Büyükler Güreş Şampiyonası 12 Eylül 2011 Pazartesi günü İstanbul Sinan ERDEM Kapalı Spor Salonunda başlıyor. TRT’nin de yayınlayacağı bu şampiyona için hemşerilerimizin duasını ve ilgisini bekliyoruz.

Sağlıcakla kalın.

“Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük.! Bir başka bahar için sadece yaprak döktük”
Mevlana