Dunlop

Dağ Fare Doğurdu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye başkanı geçtiğimiz hafta içerisinde yaklaşık bir aydır kendi resimleri ile reklamını yaptığı 18 projesini Çankırılının binlerce lirasını çöpe atma pahasına şaşalı bir tanıtım programı ile anlatmaya çalıştı.

 

Çalıştı diyorum çünkü milletvekili Hüseyin Filiz’in basına yansıyan yarı uykulu fotoğrafı bende bu kanıyı uyandırdı. Anlaşılan Belediye başkanının kendini proje olarak bahsettiği konuların önüne çıkarması onları da ziyadesiyle rahatsız etti. Zaten projeler de iki günde gündemden düştü gitti.

 

Aslında başkanın tanıtım resimlerinin gerisinde ikinci planda kalan tanıtım sloganı gayet güzeldi. Ayın 18’inde 18 ayda 18 yeni proje.

 

Gerçekten umutlandık. Göreve geldikten 8 yıl sonra artık Çankırı’yı orta ölçekli kasaba görünümünden kurtarmaya karar verdiğini düşünerek Çankırı adına sevindik. Çankırı’nın alt yapısının, yollarının, şehir giriş ve çıkışlarının vatandaşımın hak ettiği gibi olacağını zannederek ümitle bekledik. Çayın daha önce de vaat edildiği gibi düzeltileceğini, ıslah edileceğini umut ettik.

 

Ama dağ fare doğurdu!!

 

Hayallerimiz yıkıldı. Ümitlerimiz soldu. Sevincimiz kursağımızda kaldı. Bir baktık ki 18 proje de yukarda saydıklarımız olmamakla birlikte çoğu zaten belediyenin yapması gereken mutad işler olmak üzere tamamen makyaja dayalı projelerin hazırlanmış olması amacın üzüm yemek olmadığını bir kez daha bize gösterdi. Biz yine de buna rağmen yapılacakların takipçisi olacağız.

 

Yol, kaldırım, çevre düzenlemeleri vs. zaten belediyenin asli görevleridir. Gerçi Sayın Başkan geleli onlarda düzgün yapılmadığı için Çankırı’da proje oldu. Belediye binasının Dış Cephe Restorasyonunun da proje olarak tanıtılmasını hemşerilerimizin takdirine sunuyorum.

 

Sayın Başkan bırakın göstermelik zaten göreviniz içinde olan ve 18 aydan daha kısa sürelerde bitirilebilecek işlerle vatandaşın gözünü boyamayı. Yolları çamurdan, çukurdan kurtarın. Şehir giriş çıkışlarını düzeltin, ışıklandırmasını yapın. Arşivin tozlu raflarına kaldırdığınız alt yapı projenizi 19. proje olarak tekrar ilan edin.

 

İhalelerinizi şeffaf yapın. Mesela kömür satıcılığı yaparak geçimini sağlayan birinin nasıl olurda Belediyenin elektronik sistemler tedarikçisi olduğunu araştırın. Mesela otopark ihalelerini alanların usulsüz ve haksız olarak başka alanları kullanmalarının önüne geçin. Şehirde suyun artık kesintisiz akmasını sağlayın. Trafik akışını rahatlatacak kavşak düzenlemelerini daha önce beraber çalıştığınız Ankara Büyükşehir Belediye Başkanından istifade ile artık yapın. Şehrin dini ve kültürel tarihi dokusuna sahip çıkın.

 

Birde Kentpark projesini, sonucunu bile bile kayan zemine, dolgu toprağa ve yanından geçen acı çayın tuzlu taban suyunun bitkilere vereceği zararı bile bile yapmaktan vazgeçin.

 

Sayın Başkan bu saydığımız projeleriniz gerçekleştiğinde umuyoruz ve hayal ediyoruz ki Çankırı O hep söylenilen orta ölçekli bir Kasaba sözünden de kurtulmuş olacak ve çağdaş yaşanılabilir bir üniversite şehri olacaktır.

 

Sağlıcakla kalın.

 

Dr. Ahmet K. MASTI

 

“Tamah yüzünden hak, sana batıl görünür. Tamah yüzünden sende yüzlerce körlükler artar, durur.”

 

                                                                                                          MEVLANA