ÇANKIRILI BİR MÜDÜRÜN ARDINDAN

Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı, Federasyon Genel Kurulunda yaptığı konuşmasının bir bölümünde “Çankırılının Ankara’da elde edemediği iki başarı var. Birisi ticari başarı, diğeri de siyasi başarı.” demişti. Bu cümleye iştirak etmeyecek hemşerimiz yok gibidir herhalde.

Bu güne kadar ticarette, siyasette, bürokraside tutunmaya çalışan Çankırılının karşısına hasbelkader kendinden önce o alanlarda bir yerlere gelmiş Çankırılı çıkmıştır. Özellikle siyaset ve bürokraside birlikte bir yerlere gelmek veya yükselmek yerine bana memleketimde rakip olur düşüncesinin bu garabete neden olduğunu düşünüyorum. Hâlbuki Çankırı dışında birçok şehir için hemşericilik o kadar ön plandadır ki hemşeri olsunda ne olursa olsun düşüncesiyle bulundukları alanda bütün köşe başları beraberce tutulmaya çalışılmaktadır.

Çankırı’da ise yine aynı şeyler yaşanıyor. Çankırı Valiliği Çankırı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne, aynı yerde Şube Müdürü olarak görev yapan Seyfettin Turan Müdür olarak atandı. Hemşerimiz Seyfettin Turan’a söyleyecek sözümüz yok, şube müdürü olarak görev yaptığı birimde müdür olarak da iyi şeyler yapacağını umuyor ve bekliyoruz. Kendisine yeni görevi olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevinde başarılar dilerken, spor camiasına da hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Fakat 20 yılı aşkın bir süre sporcu olarak 7 yıl da yönetici olarak Çankırı’yı temsil eden, Gençlerimize olumlu davranışlar kazandırarak onları Ezan, Vatan ve Bayrak için yeri geldiğinde canını bile vermekten geri durmayacak, imanlı, inançlı vatanını milletini seven bir gençlik olarak yetiştirmeyi kendisine felsefe olarak edinen, spor için Çankırı’da iyi şeyler yapan Eski Müdür Gürhan Yıldız’ın yeniden teşkilatlanan Spor Bakanlığı içinde önemli bir göreve gelmesini beklerken Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne atandığını öğrenmek bizi ziyadesiyle üzmüştür. Bu zor coğrafyada Allah yar ve yardımcısı olsun.

Asla eğilmeyen, hep dik duran Gürhan Müdürün bu şekilde bir tasarrufla Iğdır’a atanmasının altında yatan asıl etkenin bu duruşunun olduğunu düşünüyorum. Çünkü atayan aynı iktidar, alan aynı iktidar. Değişen ne o zaman?

Mazbatalarını aldıklarından beri aralarında Spor Bakanı da dahil birçok yeri ziyaret ettiklerini okuduğumuz Çankırı’nın Sayın Vekilleri ile geçmişte yaşananların bu atamada etkili olmadığını düşünmek istiyoruz.

Aslında imkân verildiğinde, ayağına çelme takılmaya çalışılmadığında bu memleketin çocuğunun yetenekli ve büyük işler başardığını herkes görecektir. Önemli olan Çankırı’nın insanına güvenmek ve Çankırı’nın çocuğuna sahip çıkmaktır.

Sağlıcakla kalın.

Av. Dr. Ahmet K. MASTI

“Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen nefsini yakadur.”