Dunlop

Çankırı’yı Düşünmek (6)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SONUÇ VE ÖNERİLER

Yazı dizisinde belirtilen konular bilinmeyen konular değildir. Kısa bir özetle hafızaları tazelemek istedim. Konularla ilgili olanlar üç aşağı beş yukarı anlatılanlar hakkında fikir sahibidir. Amerika’yı yeniden keşfedecek değiliz.  Geçmişte çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Bunların tekrar gözden geçirilmesi ve güncellenmesi ile işe yeniden başlayarak zaman harcamanın önüne geçilecektir. Vali beyin Organik Tarım, Turizm konularında siyasilerin Sanayi konusunda ısrarlı vurguları vardır. Bunların gerçekleşmesi siyasi iktidarın ilgisine ve yatırım yapmasına bağlıdır. Finansal boyut çözüldüğünde niyet edilenler gerçekleşir. Yeter ki Çankırı’yı kurtarma yönünden siyasi iktidar adım atsın. Bu iş yerel siyasilerin, valinin çırpınması ile gerçekleşemez. Bunun da ayırdında olmak gerekir. Çankırı nerde, ne zaman, ne yapacağını bilmiyor. Öncelikli hedefleri ve tercihleri yok. Hem sanayi, hem tarım, hem turizm yatırımları bir arada gelsin isteniyor. Geçmişinde gelen yatırımların aslanın midesinden lokma alınır gibi geldiği düşünülürse öyle fazla hayale kapılmamak gerekir. Ancak neyin, ne zaman yapılacağının planlaması ve ona göre adım atılmasına ihtiyaç vardır. İlk başlarda organik tarımda gelişmeler ve başarı elde edilebilir. Turizmde ise uzun vadede beklenti içinde olunabilir. Sanayi ise kısa vadede semeresini verir.

Özetle yol, su, kanalizasyon, enerji gibi alt yapı sorunlarının tam olarak çözülmemiş olması, tarımda miras yoluyla parçalanan arazi yapısı, göç, yatırımları gerçekleştirecek kurumlarda kalifiye eleman bulunmaması, kadroların eksik ve yetersiz olması Çankırı’nın geleceğini planlamada zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çankırı için sayın rektörün’’ Çankırı Eskişehir olacaktır’’ sözlerine katılamıyorum. İyi niyetle söylenmiş ve ortaya hedef konmuştur. Şu anki ekonomik, sosyal ve kültürel dokusu ile Çankırı’nın Eskişehir benzeri olma şansı hiç yoktur. Üniversite ile ilgili görüşlerimi önceden dile getirdiğim için burada tekrarlamıyorum.

Ulaşım, adalet, asayiş, eğitim, sağlık ve diğer konularda öneriler geleceğini umuyorum. Özellikle sempozyumun Çankırı bölümünde: Ticaret ve Sanayi Odası, Borsa, Ziraat odası, Ziraat Mühendisleri odası, yerel ve sanal basın, konularla ilgili STK’lar örneğin Turizm Derneği gibi, toplantıya elleri dolu gelmeliler. Önceden yazılmış, bilinen konuların dışında ayakları yere basan proje ve önerilere imza atmalıdırlar.

Çankırı için en büyük sorun: Kalkınma ajansıdır. Pasiftir, Çankırı ile ilgili gözükmemektedir. Gerekirse bölgesel olarak Ankara’ya bağlanma yönünde bir deneme yapılmalıdır. Şimdiye kadar üç il içinde Çankırı’ya ne yapmıştır? Her üç ile de eşit uygulama yapmış mıdır? Kamuoyu kalkınma ajansının şeffaf ve halkı bilgilendirici olmasını beklemektedir. Ajans üyelerini yurt dışına götürmekle çalışma yapılmış olmuyor. Kamuoyu bu gezinin/gezilerin turistik ve zevk gezisinden ileri gitmediğine inanıyor. Çalışmalar gizli tutulur kisvesi altında kimse sorgulayamıyor. Kalkınma Ajansına çeki düzen verme ihtiyacı vardır.

Ankara toplantısı gerçekleştikten sonra Çankırı toplantısı için söyleyeceklerimizi o günlere bırakarak, toplantıyı organize eden kurum, kuruluşlara, katkıda bulunanlara  başarılar, çalışmaların kağıt üzerinde kalmamasını diliyorum. Düşüncelerimi sizlerle paylaşarak şahsımdan beklenen görevi yaptığıma inanıyorum. Mutlaka düşüncelerimden faydalanacak ve bir yere not edecekler bulunacaktır.