Çankırı’yı Düşünmek (1)

Çiçeği burnunda olan Vali, göreve başladıktan sonra önceleri de denenen ama başarılı olamayan bir girişime imza attı. Geçmişte söylenenlerden farklı bir söylem ortaya çıkmadı ama eylem ortaya çıktı. Dişe dokunur en önemli söylem: STK ve vatandaşlarında fikrini alma söylemi oldu. Günlük palyatif uygulamalarla bir yere gelinemeyeceği geçmişte sabit. İstanbul toplantısı küçümsenmemeli, dudak kıvrılmamalı ama bilinen şeylerin söylendiği de unutulmamalıdır. Toplantının ilk ekonomik başarısı,  Çankırı’nın eniştesi Topbaş’ın belediye tesislerinde  kaya tuzu kullanılması talimatı vermiş olması. Malum kabinede veya yerel yönetimlerde hep bir eniştemiz bulunur! ‘’ Çankırı kaya tuzu’’ değil, ‘’kaya tuzu’’ dendiğini medyadan öğrendik. Umarız medyaya yanlış aksetmiştir. Amaç kaya tuzu kullanmaksa nerden olursa temin edilir. İyi niyetle  ‘’Çankırı kaya tuzunu’’ kastettiğini düşünüyoruz. Böylece vali ilk ekonomik golünü atmış oldu. Peki Çankırı’da tuz üretimi yapan işletmelerin Çankırı’ya yeni ve modern yatırımları var mı? Yeni yatırımlar düşünüyorlar mı? Çevreyi iyice kirletiyorlar canına okuyorlar mı? Bu sorularımızın cevabı verilmeyecektir, verilemeyecektir. Özellikle yandaş tuz fabrikası çevreyi kirletmede sınıfta kalmış, Acı çayın Çankırı-Kızılırmak arasındaki bölümünü atıklar nedeniyle tarım arazisine kibrit suyu dökülmüştür. Köylüler feryat ediyor yetkililerin kulağı her ne hikmetse bu konuda ses frekansına karşı süper duyarlı maalesef.!

Bugün düşünülenlerin hemen hemen hepsi 1970’lerden bu tarafa söylenmekte ve dile getirilmektedir. Yapılan sadece bunların güncellenmesi ve konjonktüre uygun olarak seslendirilmesidir. Sayın vali 20 rakamını telaffuz etmiş ve bir hedef ortaya koymuştur. Hedef gerçekleşir veya gerçekleşmez, ayağı yere basar veya ütopiktir hiç önemli değil. Önemli olan hedefi koymak ve hedefe ulaşmak için çalışmaktır. Hedefi olmayan toplum uyuşuk olur. Bu uyuşukluğundan da yararlananlar olur. Çankırı şimdi bu durumdadır. Uyuşuk olmasa da uyuşturulmuştur. Burada demagoji yapmıyorum. 170 binlik nüfus içinde acaba kaç kişi Çankırı’nın geleceği için kafa yoruyor, önerilerini ve çözümlerini sıralıyor, göreceğiz.

Vali beyin STK’ların ve halkın önerilerine açık olmasından cesaretle iyi veya kötü, Çankırı’dan kopmayan, Çankırı için tanıtım çabası içinde olan bir vatandaş olarak belki dikkate alınır umuduyla hafızaları tazelemek istedim. Sürçü lisan edersek affola. Kişisel olarak vali beyin konuşmalarından üç ana mesaj aldım. Bunlar: Sanayi, tarım ve turizm, üniversite…konularında bir dizi yazıyı kaleme aldım. Dikkate alınır veya alınmaz, valiliğin en azından vatandaşa şeklen dahi vermiş olduğu ödevi yerine getireyim istedim. Ciddiye alınır, dudak bükülür, hiç okunmayabilir de. En azından Karatekin Gazetesi arşivinde, dolayısıyla Çankırı’nın hafızasında yer alır. Gazeteci kardeşlerimden biri ‘’  Gelecekte Çankırı’nın arşivlerini karıştıranlar bak bu adam zamanında bunları söylemişti diyecektir. ‘’ mesajını bana ilettiğinde abarttığını söyledim. Benden daha çok Çankırı’yı bilen zatı muhteremlerin !!!  olduğu bir yerde benim yazdıklarımın hiçbir hikmeti harbiyesi yoktur diyerek yanıtladım. Evet hikmeti harbiyesi yok, çünkü  Çankırı’da ve Çankırı için yazılanlara  duyarlı muhatap yok. Muhatap bulamama şimdiye kadar olmadı acaba yeni vali bu tabloyu değiştirebilir mi dersiniz?