Ambargo

Türkiye’nin içinde bulunduğu son zamanlardaki, sıkıntılara kim ne kadar kafa yoruyor neyi ne kadar biliyor, bilmiyorum ama fotoğraf pekte iyi görünmüyor. Akademisyenlerimiz, üniversitelerimiz, bilim adamlarımız bu işlere başka pencere-den baktıklarını sanıyorum. Yakın tarihimize bir göz atarsak, Amerika Birleşik Devletler-inin 1947 tarihinde başlattığı Truman doktrinleriyle birlikte uygulamaya soktuğu, askeri ve ekonomik yaptırımların zaman zaman tarih sürecinde uyguladığını pek azımız biliyor.

Son zamanlardaki sıkıntılarımız,covid-19 ve ekonomik sıkıntılar değildir. Trampın gider ayak, devreye soktuğu ambargoyu unutmuş gibiyiz galiba. Ambargo sadece ekonomik olmayıp, askeri ve savunma ağırlıklıdır. Türkiye’nin elini kolunu hem bölgesel hem de küresel bağlamaktır. Türkiye’yi yanı başımız da komşumuz, Yunanistan’ı silahlandırarak, Suriye’yi istikrarlaştırarak, Akdeniz’i sorunlar yumağına çevirerek sözüm ona terörü de, meşrulaştırarak dizayn etmek istiyor. Böyle adaletten yoksun bir dünya kurgulamak ve kurmak ne mümkün nede gerçekcidir. Bence A.B.D.’nin son çırpınışlarının ayak sesleridir. Türkiye son elli altmış yıldır başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere birçok ambargolara maruz kalmıştır. Ama bu durumdan devamlı güçlenerek çıkmasını bilmiştir. Şunun şurası çok iyi bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti sıradan kurulmuş bir devlet değildir. Hem bölgesinde hem de küresel çapta oyun kurucu bir devlettir. Türkiye yi hafife alanlar kendilerini bilmeyen biçare devletlerdir. Bu oyunlarının sonunda kendileri tarih önünde sorumlu olacaklar ve hesap vereceklerdir. Bu böyle bilinmelidir. Türkiye olarak sorunlar yumağından çıkmasını bilen ender devletlerden biriyiz. Bizi orta doğudaki kabine devletleriyle karıştırıyorlar sanırım. Gücünü yaratıcı Yüce Allah’dan ve milletinden alan bu devlet tarihte zamanı geldiğinde kendini göstermesini bilir. Hiç bir ambargo bize sökmez.

Tüm bu gelişmelere karşın Türkiye, devlet aklıyla hem zalimlerin, hem de küresel oyun kurucuların, oyunlarını bozacak kabiliyet ve güçtedir. Dostumuzda, düşmanımızda bunu böyle bilsin.