Dunlop
featured

“Yazılım Hareketi Programı” İş Birliği Protokolü İmzalandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Kalkınma Ajansları 2022-2023 Genç İstihdamı Teması kapsamında gençlerin istihdamının artırılmasına yönelik Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Üniversitemiz, Kastamonu Üniversitesi, Sinop Üniversitesi ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop İl Milli Eğitim Müdürlükleri arasında “Yazılım Hareketi Programı” iş birliği protokolü imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen protokol imza törenine; Kastamonu Valisi Avni Çakır, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Erdem, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ve Sinop İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Aslan ile ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Protokol töreninde açılış konuşmasını yapan KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Yazılım Hareketi Programı çerçevesinde imzalanacak iş birliği protokolü ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerindeki gençlerin yazılım konusunda bilgi ve farkındalıklarını ve istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Üniversiteler ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri iş birliğinde imzalanan protokol ile TR82 Bölgesi illerinde yazılım hareketini başlattıklarını vurgulayan Genç, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Kalkınma Ajansları, Genç İstihdamı Teması kapsamında Beceri Geliştirme Programları, İstihdam Garantili Eğitim Programları, Genç Girişimcilik Destek Programları yürütmekte ve desteklenen projelerle de genç istihdamını teşvik etmektedir. Gençlerde yerel, bölgesel ve ulusal kalkınma bilincinin oluşturulması, gençlerin geleceğin işlerinin gerektirdiği beceriler ile donatılması, gençlerin becerilerine uygun işlerde istihdam edilmesi ve gençlerin üretim süreçlerine aktif katılımının sağlanması en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bugün imzaladığımız iş birliği protokolü ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinde yazılım hareketini başlatıyoruz. Protokolün hedef kitlesi lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören gençlerdir. Gençlerimizin yazılım konusunda bilgi ve farkındalıkları ile istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Kastamonu Valisi Avni Çakır’da protokolün önemine, taraflara ve bölgeye katacağı değerlere vurgu yapan konuşmalar yaptılar.

Açılış konuşmalarından sonra kurumlar arasında “Yazılım Hareketi Programı” protokolü imzalandı.

Törenin ardından Yazılım Hareketi Programı’nın Tanıtımı ve Siber Güvenlik Eğitimi gerçekleştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Uzmanı İsmail Erkek tarafından gerçekleştirilen eğitimde, devlete, kurum ve kuruluşlara karşı gerçekleştirilen hacker saldırıları, karşı güvenlik önlemleri, dijital para işlemleri ile yapılan dolandırıcılık faaliyetleri, ddos saldırıları, spam link saldırılarına karşı izleme ve engelleme amaçlı siber güvenlik konularında teknik bilgiler verildi ve yazılımın önemi üzerinde duruldu. BTK’nın siber güvenlik faaliyetlerine de değinen Erkek, Türkiye’nin siber güvenliği için hayata geçirilen Kasırga, Avcı ve Azad projeleri ile SOME ekipleri ve siber güvenlik acil müdahale ekiplerinin çalışmalarını anlattı.