Dunlop
featured

Festekin’22 MYO’da Açılan Teknik Sergi İle Başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) 15. Bilim, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Meslek Yüksekokulu tarafından “Teknik Sergi” açıldı.

Sergi açılışına ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın seslendirilmesiyle başlayan sergi açılış töreninde konuşan MYO Müdürü. Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Gökşenli “Nitelikli insan gücü sayısı, çalışma piramidinde işçi grubundan sonra en büyük yeri oluşturmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işyerlerinde de genellikle en yetkili elemanlarını teşkil etmektedir. Sanayi ve hizmet sektörlerinin olmazsa olmazları olarak ifade etmek yerinde bir tabir olacaktır. Bu nedenle, ‘Mesleki Eğitim Memleket Meselesi’, ‘Güçlü Türkiye İçin, Mesleki Eğitim’ gibi sloganlarla bu durumun önemi halen vurgulanmaktadır. Çünkü mesleki eğitim, aynı zamanda önemli bir gelişmişlik göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Çankırı MYO’nun 47 yıllık tecrübesiyle, ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştiren, ileri seviyelerde mesleki kurslar veren, kendini ispatlamış, mesleki yeterliliğe sahip olduğunun altını çizen ve MYO olarak öğrencilere sadece teknik bilgileri öğretmekle kalmadıklarını vurgulayan Gökşenli, “Aynı zamanda birer birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir yüksekokul mezunu olarak topluma karşı görevlerini bilen öğrenciler yetiştirmeyi akademik ve idari personel olarak kendimize görev kabul etmekteyiz” diye konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, yoğun ve zorlu geçen bir akademik yılın ardından birimlerin eğitim-öğretim yılı içerisinde gerçekleştirdikleri akademik çalışmaların somut çıktıları olarak düzenlenen bu sergilerde bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek konuşmasına başladı.

Mesleki eğitimin gelişiminin ve öneminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip edildiğini ve ülke gelişiminde ki öneminin bilindiğinin altını çizen Rektör Çiftçi, “ Mesleki eğitimin en önemli özelliklerden biri de ülkelerin gelişmişlik düzeyinde yetiştirdiği nitelikli insan gücüne yaptığı katkıdır. Ülkemizde özellikle 1980’den sonra dünyada ki bu trendi yakalamak adına mesleki eğitimde birçok yeni proje üretilmiş, üretilen projelere destekler verilmiştir.  Bunun karşılığını da ülke olarak birçok noktada aldık.  Bugün kamuda ve reel sektörde birçok nitelikli elemanın da mesleki eğitim mezunu olduğunu görüyoruz.  Küreselleşen dünyada artık yeni değerler ve meslekler üretiliyor, yeni denklemler oluşturuluyor. Ülkeler arasında ki yarışta bizi öne çıkaracak faktörlerden biri de mesleki eğitimde ortaya koyacağımız çıktılar olacaktır.  Tabi bu çıktıları ortaya koyacak olan da sizler gibi iyi yetişmiş nitelikli insan gücümüzdür. Bizim tüm çabamız ve gayemiz de sizleri iyi ve nitelikli bireyler olarak yetiştirmektir. Bunun içinde 15 aylık görev süremiz boyunca sizler için gece gündüz çalışmaya devam ettik ve edeceğiz. Meslek Yüksekokulumuz bizim için çok önemli. Üniversitemiz bu MYO çekirdeği ile kurulmuş. Yarım asıra yaklaşan tecrübesi ile MYO’muz hem bizim üretken bir merkezimiz hem de ülkemizin nitelikli insan gücüne katkı yapan bir kurum. Bu tecrübe ve birikimin ışığında daimi tekamül içerisinde hep birlikte gelecek için üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Bugün de bu çalışmanın ürünü eserleri burada görmekten çok mutluyuz. Emeği geçen tüm öğrencilerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından sergiyi açan Rektör Çiftçi stantları tek tek gezerek projeler hakkında akademisyen ve öğrencilerden bilgi aldı ve tebriklerini iletti.

Sergi de en çok ilgi gören çalışmalardan biri de yerli imkanlarla üretilen ve anlık görüntü aktarımı yapabilen ÇAKÜ-Dron oldu.