‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği yapıldı

Çankırı’da yaklaşık 100 bisikletli kadın, ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği kapsamında bir araya gelerek, Karatekin Parkı’ndan yola çıkıp pedal çevirdi.

‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliğinin Çankırı Temsilcisi Eda Aytaç’ın öncülüğünde yaklaşık 100 kadın, ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği için bir araya geldi. Süsledikleri bisikletleriyle farkındalık yaratmak için bir araya gelen kadınlara, bisiklet grupları, aileler de eşlik etti. Kadınları özgür bir şekilde topluma kazandırmak amacıyla yapılan etkinlik boyunca 100 kişilik grubun bisikletleriyle geçtiği yollar trafiğe kapatılırken, tur Elif Caddesi, Kucaklama taşı Atatürk bulvarı ile devam edip başladığı noktada son buldu. Çok sayıda polis ekibi de etkinlik süresince gruba eskortluk etti.

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çankırı Temsilcisi Eda Aytaç, 2013 yılından beri bu etkinliğin yapıldığını bu yıl ise 30 ülke ve 150 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Aytaç, “Süslü kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında İzmir’de başladı. 9 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik bu yıl 150 şehir ve 30 ülkede eş zamanlı olarak gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor. Bu tur, dünya otomobilsiz kentler günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek, kadınların toplumda görünürlüğünü sağlamak ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin alt yapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Etkinlik Karatekin Parkı’nda hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.