“Halkımızı sporla tanıştırmak en önemli hedeflerimizden birisidir”

23-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve 81 ilde eş zamanlı olarak başlayacak olan Avrupa Spor Haftası açılış programı dün Atatürk Stadyumunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Çankırı Gençlik ve Spor il Müdürü Sadık Ak, “Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye’de yaş, cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin 83 milyon ülke nüfusunun tamamının   spor ve fiziksel aktivite ile bu projenin bir parçası olması hedeflenmiştir” dedi.

“Bilindiği gibi kişiyi; fiziksel olduğu kadar psikolojik yönden geliştiren-değiştiren ve bütünlük kazandıran en önemli unsurlardan birisi de spordur” diyen Ak, “81 ilimizde ortak sosyal medya kampanyaları düzenlenerek İllerimizde spor ve sağlıklı yaşam konularında farkındalık oluşturmakla birlikte, ülkemizin , spor, sağlık ve kültür turizmine katkı sağlanacak şekilde organize edilmektedir” dedi.

Avrupa spor Haftası’na da değinen Ak, “Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa spor Haftası kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin koordinasyonu ve yetkisi 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Avrupa Delegasyonu tarafından Ülkemiz adına Türkiye herkes İçin Spor federasyonuna verilmiştir.  

“Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri “ sloganıyla Bilimsel araştırmalar, düzenli bedensel aktivitelerin insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur.

Halkımızı sporla tanıştırmak ve en azından bir spor dalına yönlendirmek en önemli hedeflerimizden birisidir. Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bizde bu noktada elimizden gelen gayreti gösteriyor ve göstermeye de devam edeceğiz.

İlimizin sağlıklı nesillerini yetiştirmek amacıyla çalışan, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Sporla kalın, sağlıcakla kalın.”  Dedi

Ak’ın konuşmasının ardından açılış töreni ve akabinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.