15 Temmuz Şehitleri Ilgaz Dağı Zirvesinde 5.Yıldönümünde Anıldı

Çankırı Valiliğinin Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında; Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilciliği ve Çankırı Dağcılık Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Spor Kulübü tarafından “V.Ilgaz Dağı 15 Temmuz Şehitler ve Milli İrade Tırmanışı 17-18 Temmuz’da Ilgaz Dağı Emirgazitepe (2404 m) zirvesine kamplı olarak gerçekleştirildi.

17 Temmuz Cumartesi günü Kırkpınar Yaylasına kurulan kampa, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğg. Hakan Tunç ve Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner ziyaret ederek, sporculara moral verdi.

Kırkpınar Yaylasından 18 sporcu ile başlayan tırmanış  2 bin 404 metrelik Ilgaz Dağı Emirgazitepe zirvesinde son buldu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kemal Karatatar, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde başladıkları tırmanışta, zaman zaman zorlanmamıza rağmen zirveye ulaştıklarını söyledi.

15 Temmuz hain darbe girişimin üzerinden 5 yıl geçtiğini söyleyen Karatatar, ” Allah öyle bir gün inşallah milletimize bir daha yaşatmaz. 15 Temmuz’da şehit ve gazi olan vatandaşları şükran ve minnetle anıyorum  diye konuştu.

17 Temmuz Cumartesi öğle saatlerinde Ilgaz Dağı Kırkpınar  Yaylasında kamp kuran sporcular geceyi çadırlarında geçirdiklerini belirten Karatatar “18 Temmuz Pazar erken saatlerde başlayan tırmanışta 10.30 sularında Ilgaz Dağı 2404rakımlı Emirgazitepe zirvesine ulaştıklarını dile getirdi.

Şehitlerimiz için okunan Fatiha ve hep birlikte seslendirilen İstiklal Marşı’nı takiben zirveden  fotoğraflar çekilerek  saat 12.00’de  dönüşe geçtiklerini anlatan Karatatar “Saat 14.30 sularında kamp alanına ulaşan sporcularımıza  Vali Yardımcımız Abdullah Aslaner tarafından katılım belgeleri takdim ederek kampın sona erdiğini söyledi.

Karatatar “Katkı ve destekleri için Sayın Valimiz Abdullah Ayaz başta olmak üzere, Garnizon Komutanımıza, Vali Yardımcımıza, sporcularımıza,  Özel İdaresi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün değerli idareci ve çalışanlarına şükranlarımızı arz ediyor selam ve saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.