“Zamlar artıyor ama maaşlar yerinde sayıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan  Salıcı dün ilimizi ziyaret ederek  parti teşkilatı ile bir araya geldi.

CHP Çankırı  il ve ilçe teşkilatları ile istişare yapmak üzere bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan  Salıcı, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Geçenlerde kalabalık bir CHP heyetinin Çankırı’yı ziyaret ettiğini söyleyerek sözlerine başlayan Salıcı, “Daha önce de milletvekili arkadaşlarımız kalabalık bir heyetle Çankırı’ya geldiler. İlçe ilçe Çankırı’da vatandaşlarımızı dinlediler. Çankırı’nın sorunlarını  TBMM’de gündeme getirmek için çalışmalar yaptılar” dedi.

Ülkenin zor bir dönem yaşadığını ve vatandaşların her gün zam furyası ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Salıcı, “Şu anda Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Zor bir dönem bugün başlamış değil. Biz 2018 ağustos ayını kur şokuyla karşılaştık. Bu dış güçlerin yapmış olduğu bir iş dediler. Aslında bunda iktidarımızın bir suçu yok dediler. Rahip Brunsona bağladılar meseleyi. Sonra rahip gitti ama kriz kaldı. Eğer dış güçlerle alakalıysa rahibin gidip gelmesiyle alakalı bir şeyse krizin de onunla beraber bitmesi gerekiyor. Kriz kaldı, kriz kaldığı gibi üzerine gelen bu pandemiyle beraber kriz tam bir buhrana dönüştü” dedi

83 milyonun tamamının ağır bir sıkıntı yaşadığını da aktaran Salıcı, “83 milyonun tamamı olarak ağır bir sıkıntı yaşıyoruz. Hariç olan bir kesim var. O kesim saraydan beslenen 3er 5er maaş alan devletin vermiş olduğu ballı ihalelerle Londra’da ki tahkim mahkemeleri üzerinden ihaleyi garantiye almış döviz üzerinden yapmış oldukları köprüler yollar geçitler üzerinden ballı ihalelerle kamu kaynağını sürekli alan kesim hariç.

Türkiye toplumu işçisiyle iş vereniyle esnafıyla emekli memuruyla sıkıntı altında. Son birkaç gündür gelen zamlara bir bakın. Elektriğe yüzde 22 zam geldi, son ocak ayından bu yana. Doğalgaza zam geldi. Onun dışında bizim günlük hayatımızı etkileyen birçok şeye zam geliyor. Çarşıya pazara çıktığınız zaman vatandaşımızın almış olduğu maaşla ya da kendi geliriyle mutfak masrafını denkleştiremeyecek bir duruma geldi. Çoluğuna çocuğuna bakamayacak duruma geldi. Böyle bir ortamda elektriğe yüzde 22 zam geliyor ama ben herhangi memur ya da işçinin emeklinin maaşına yüzde 22 zam geldiğini hatırlamıyorum. Masraflar artıyor zamlar sürekli geliyor ama ne maaşlarda bir artış var ne de esnafımızın gelirinde bir artış var” dedi.

Hükümetin yaşanan sorunlar nedeniyle bahaneler ürettiğini de aktaran Salıcı, “Türkiye milli eğitimiyle de sağlığıyla da dış politikasıyla da ama hepsinden önemlisi vatandaşın cebini doğrudan etkileyen ekonomisiyle de ağır bir sorun ve kriz altında. Hükümet kendince bahaneler buluyor ama 19 yıldan beri bu hükümet yönetiyor. Türkiye’de kadrolaşmadıkları ulaşmadıkları değiştirmedikleri bir yer kalmadı. En son başkanlık sistemine geçildi. Başkanlık sisteminde bir kararnameyle gece yarısı herkes uykudayken atılan bir imzayla yayınlanan bir kararnameyle Türkiye’de çok önemli değişiklikler yapılıyor ve bu değişiklikleri yaparken de  cumhurbaşkanına adalet ve kalkınma partisi genel başkanına aynı zamanda yani tarafsız olması gereken cumhurbaşkanına engel olabilecek bir durum söz konusu değil. Yanlışları anayasa mahkemesine götürüyoruz anayasa mahkemesi benim inceleme alanımda değildir diyor. Mecliste cumhur ittifakının çoğunluğu var dolayısıyla kendileri istedikleri gibi yapıyorlar” dedi.

Yaşanan sorunlar nedeniyle intihar ve boşanmalarında artığını belirten Salıcı, “19 yıl oldu, gelmiş olduğumuz noktada Türkiye ağır bir buhranla karşı karşıya. İntiharlar artıyor, boşanmalar, işsizlik artıyor. Enflasyon artıyor, döviz kuru artıyor, bütün olumsuz şeyler aynı anda artıyor. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmanın yolu Türkiye’de bir seçim ortamına hızlı bir şekilde girmek. Normal şartlar altında seçim istendiğinde bizim vatandaşımız şöyle düşünürdü derdi ki şimdi seçim olacak seçim ekonomisi uygulanacak ülkede bir 5- 6 ay tekrardan seçim atmosferine girecek. Şu anda Türkiye’de istikrarsızlık var. bu istikrarsızlığın ortadan kalkması için seçime ihtiyaç var. Türkiye sürekli geriye giden patinaj yapan bir ülke durumunda. Türkiye’nin normalleşmesi için bir seçime ihtiyaç var. Türkiye’de bu düzenin değişmesi için seçime ihtiyaç var. Tüm toplum zorluk içindeyken saraydan almış olduğu ballı ihalelerle hayatını gün edenlerin ortadan kalkması için bunların almış oldukları ihalelerin ya da yapmış oldukları kamuya zarar veren projelerin kamulaştırılması için tekrardan vatandaşa hizmet olarak dönmesi için bir seçime ihtiyaç var” dedi.