Dunlop

Yeni başkan yine Çivitçioğlu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP Çankırı 4. Olağan İl Kongresi dün Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı.

Kırmızı liste ile seçime giren İl Başkanı Salim Çivitçioğlu, 515 oyun 321’ini alarak yeniden başkan oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bolu Milletvekili Fehmi Kürkçü, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve İdris Şahin’in yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

Divan Başkanlığı’na Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç seçilirken, divanda Bolu Milletvekili Fehmi Kürkçü, AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Öztürk ile Gençlik Kolları Başkanı Raşit Çelebi yer aldı.

Kongrenin başında bir açılış konuşması yapan İl Başkanı Salim Çivitçioğlu, başarılı bir görev süresi atlattıklarını söyledi. Siyasetteki temel amaçlarının millete hizmet olduğunu belirten Çivitçioğlu, 14 kongreyi tek liste ile tamamladıkları, bu kongreden de birlik beraberlik ile çıkacaklarına inandığını kaydetti.

Protokol konuşmalarının devamında kürsüye çıkan Belediye Başkanı İrfan Dinç, belediye hizmetleri hakkında çeşitli bilgiler verirken muhalefete yüklendi. Yapılan çalışmaların engellenmek istendiğini söyleyen Dinç, ‘Bu uğurda CHP milletvekilini buraya getirip toplantılar yaptılar’ dedi.

Ardından kürsüye çıkan AKP Çankırı Milletvekilleri Hüseyin ve İdris Şahin, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundular. İzmir Milletvekili Nesrin Ulema da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Kendisinin de Çankırılı olduğunu aktaran Ulema, Çankırı’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ”Türkiye’nin yakalamış olduğu başarı, Türkiye’nin gelmiş olduğu nokta, gerçekten bütün dünyada, hemen yanı başımızdaki Avrupa’dan, Kuzey Afrika’dan, Orta Doğu’dan gıptayla izlenmekte ve takip edilmektedir” dedi.

Türkiye’nin AK Parti iktidarı döneminde gerçekten çok önemli bir dönüşüm yaşadığını ve 2002 Türkiyesi ile 2012 Türkiyesi arasında neredeyse iki ayrı ülke denecek kadar büyük bir fark, büyük bir değişiklik olduğunu belirten Babacan, şöyle konuştu:

”3 bin 500 dolarla teslim aldığımız kişi başına düşen milli gelir, geçen yıl itibariyle, hamd olsun 10 bin 444 dolara ulaştı. Yani, 9 yılda tam üçe katlayan bir milli gelir söz konusudur. Teslim aldığımızda devletin içeriye, dışarıya borcu, milli gelire göre oranı yüzde 74’dü. Geçen seneyi yüzde 39 ile kapattık. Devraldığımızda Türkiye’nin sadece IMF’ye borcu 23 milyar dolardı. Bugün itibariyle bu rakam 2 milyar küsurlara düşmüş durumda. Yani onda birine düştü. Merkez Bankamızın 28 milyar dolarlık rezervi vardı. Borcun yarısını bile karşılayamayacak durumdaydı. Şimdi bakıyorsunuz ki 81 milyar dolara ulaşmış bir rezervimiz var.

Nereden bakarsak bakalım, hangi ekonomik göstergeye bakarsak bakalım, Türkiye’nin yakalamış olduğu başarı, Türkiye’nin gelmiş olduğu nokta, gerçekten bütün dünyada, hemen yanı başımızdaki Avrupa’dan, Kuzey Afrika’dan, Orta Doğu’dan gıptayla izlenmekte ve takip edilmektedir.

2008–2009 ekonomik krizi Türkiye için bir sınav olmuştur. Bu kriz dönemine kadar, reformlar yaptık. Ancak, bunların sonucunda ekonomimiz gerçekten güçlendi mi, gerçekten mali durumumuz güçlendi mi, yoksa eski krizler devam mı ediyor? İşte bu sınavı Türkiye yaşadı, Çok şükür bu sınavı alnımızın akıyla, başarıyla verdik.

Yanı başımızdaki Yunanistan’dan Avrupa’nın öteki ucuna kadar pek çok ülke bugün finansal krizle uğraşıyor. Sadece Yunanistan’dan 150 bin devlet memuru işten çıkarılmaya başlandı. 15’erli gruplar halinde işten atılıyorlar, maaşlar düşürülüyor. Emekli maaşlarında kesintiye gidiliyor. Aynı durumu, İtalya’da, İspanya ve İngiltere’de görüyoruz.

İşte böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi 2010 yılında yüzde 9,2 büyüdü. Geçen sene yüzde 8,5 büyüdü. Avrupa’da pek çok ülkenin yüzde 0,04 mü büyüyeceğiz dediği bir ortamda Türkiye bu rakamları yakaladı.”

Protokol konuşmalarının ardından MHP Belediye Meclis üyeliğinden istifa ederek AKP’ye geçen Satılmış Barak’a rozet takıldı. Parti içinde 3 yıl görev yaptıktan sonra parti tüzüğü gereği görevinden ayrılan başkanlara verilen plaketin ardından yapılan oylama da; 515 oyun 321’ini alan Salim Çivitçioğlu yeniden başkan seçilirken, diğer aday Hüseyin Boz 193 oyda kaldı. Salim Çivitçioğlu’nun yönetim kurulu listesinde şu isimler yer aldı.

Abdulkadir Şimşek, Erdal Yıldız, Hüseyin Çetiner, A.Osman Atakul, Recep Tarhan, Ahmet Büyüktopçu, Kadir Şan, A.Kadir Şahin, Halil Memiş, Latif Ak, Sevim Ergel, Ayşegül Altın, Hüseyin Aksoy, Şeref Şeker, Tahir Kavukçu, Müzehher Genç, Recep Yılmaz, Mustafa Aslan, Nazife Göktepe, Halil Filiz, Hüseyin Sipahi, Savaş Yağcı, Fatma Yıldırım, Necip Kara, Şaban Öztepe, Hüseyin Değirmenci, Erdinç Başargan, Alaattin Aslan, Nevzat Erdem