“Yapılan yatırımların toplamı 1,5 trilyon lira”

AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısı 23 Ekim 2021 Cumartesi günü 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Milletvekilleri Salim Çivitcioğlu ve M. Emin Akbaşoğlu, il koordinatörü Ayhan Salman, ilçe belediye başkanları, Çankırı eski belediye başkanı İrfan Dinç, il genel meclis üyeleri ve parti yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen il danışma meclisi üyelerinin katılı ile gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik, “Her şeye rağmen bizler, ‘mesele yolda olmaktır’ anlayışıyla AK Parti teşkilatları olarak omuzlarımıza yüklediğimiz dava aşkını yüceltiyor, gece gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

  “Çankırı İl Teşkilatı olarak Çankırı’mızın bütün İlçe ve Köylerini ziyaret ederek her daim halkımızın içinde olduk” diyen Çelik, “İlimizdeki üye sayımızı 5 binden fazla artırarak 35 binin üzerine çıkardık ve üye kayıt çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz” dedi.

     Çelik son olarak ise, “İl Başkanları Toplantımızda Şehrimizin ihtiyaçlarını Cumhurbaşkanımıza iletmemiz üzerine,  Cumhurbaşkanımızın Talimatları doğrultusunda Çankırı Çevre Yolu ve Korgun-Kurşunlu yolu çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Yine Yapraklı Makine Kimya kısmında yapımı devam eden duble yol çalışmaları da kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Şehir merkezinde olduğu gibi tüm ilçelerimizde de saymakla bitmeyecek önemli yatırımlar devam etmektedir” dedi.

AK Parti 20. Yıl klibinin izlenmesi sonrasında İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

AK Parti’nin 2002 yılından buyana hem ülke genelinde hem de il genelinde çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirerek konuşmasına başlayan milletvekili Salim Çivitcioğlu, tüm ilçelerde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çivitçioğlu 2018’den bugüne kadar il geneline yapılan yatırımların toplamının 1,5 trilyon lira olduğunu dile getirerek, “Ülkemizde ekonomi ile ilgili bir sıkıntı yaşadık, kovit ile ilgili sıkıntı yaşadık ama yatırım ve hizmetlerimiz hiç durmadan devam etti” dedi.

Atık su projesi konusuna değinen Çivitcioğlu, “Bunla ilgili 29 milyon euroluk bir hibemiz vardı. Biz bunu 2018 yılında tekrar güncelledik. Aşağı yukarı 300 trilyonluk  bu yatırım projesi yakın zamanda Çankırımıza kazandırılacak. Bunun biz Ankara’dan çalışmalarını takip ediyoruz. Yerelde de belediye başkanımız vasıtasıyla çalışmalar sürüyor” dedi

Kültürel ve sosyal çalışmalara da değinen Çivitcioğlu, “Büyük Cami önüne külliye yapılması ile ilgili olarak da 3 milyon TL hibe ve 3 milyon TL’de kredi olmak üzere 6 milyon TL buraya aktarıldı. Belediyemiz bunla ilgili proje çalışmalarını devam ettiriyor.

Malumunuz müzemiz 2018 senesinde açılmıştı. Arka tarafında meydana gelen kayma nedeniyle yeniden bir tadilat süreci yaşandı. Bunu da tamamladık. Ön tarafında bulunan hükümet konağı da boşaltıldı ve yıkıldı. İnşallah orayı da geçen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız geldiğinde kendisine ilettik. Alt 2 katını otopark ve üstüne de bir fuaye salonu şeklinde olmak üzere Çankırımızın insanların hizmetine sunacağız. Karatekin parkı ile beraber orası güzel bir alan olacak.

İnşallah Çankırımıza bir ilk halk kütüphanesi kazandırdıktan sonra da burayı yıkıp bu park alanları içerisine dahil edip eski ve yeni Çankırı’yı birleştirip daha ferah bir alan oluşturmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz”

Konut sıkıntısına da değinen Çivitcioğlu, “Çankırı Yakın Kent OSB fabrikası hızlı bir şekilde çalışıyor. Yeni yatırımcılarla görüşmeler devam ediyor. Fakat istihdam ile ilgili sorunlar dile getiriliyor. Onun sebebi de TOKİ ile ilgili süreci netleştiremememiz. TOKİ ile bu görüşmeyi yapacağız. Bu görüşmenin ilk ayağı Çankırı’da  yatırımcılarla gerçekleşti. İşletmeler bu konuda taahhüt verecekler, en azından bin- bin 500 konut ile ilgili olarak işçilerine destek olup oranı alanı ile ilgili olarak süreci başlatacaklar. Bu sayın bakanımıza ileteceğiz. Çankırı Yakın Kent OSB’ye gelen kardeşlerimizin çoğu çevre il ve ilçelerden geliyor. Oradaki ev kiralarının biraz daha düşük olmasından dolayı gidiş geliş yapıyorlar. Bir yer tespiti yaparak  en azından 2 bin konutluk TOKİ inşaatını kazandırıp  vatandaşlarımızın burada kalması ve ekonomiye katkıda bulunmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Cezaevi yolunun yakında tamamlanacağını da aktaran Çivitcioğlu, “Cezaevinin önündeki yol hem Çankırı merkezi hem de Yapraklıyı ilgilendiriyor.  Bu süreç son noktaya geldi. Bunla ilgili olarak vatandaşlarımızın tepkileri de var. Nasip olursa ay sonuna kadar asfalt çalışmaları başlıyor” dedi

“AK Parti 20 yıllık dönemi içerisinde büyük hizmetlere, yatırım eser ve güzel hizmetlere imza attı” diyen milletvekili M. Emin Akbaşoğlu ise, “Bunun temelinde burada bulunana teşkilatımız var. Köy temsilcimizden mahalle temsilcimize, gençlik kolları kadın kolları ana kademede, beldede, ilçede, ilde bulunan genel merkezde bulunan bütün teşkilat mensuplarımız, liderimiz Recep Tayyip öncülüğünde adeta destan yazdı. Çankırı’ya baktığınızda üzerinde yürüdüğünüz yol, yanından geçerken baktığınız dere ıslahı, gördüğünüz baraj, gençlik merkezi, spor tesisi, hastane, nereye bakarsanız bakın yerel yönetimiyle merkezi yönetimiyle AK Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın mührü var.

Çankırı’nın köyünde, mahallesinde görev yapan bir kardeşimizin çalışmaları Birleşmiş Milletler düzeyine etki ediyor”