Visali Kara 7. kez encümene seçildi

Çankırı merkez ilçe ve Köylerine Hizmet Götürme Birliği’nin olağan genel kurul meclis toplantısı Vali Şemsettin Uzun başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Birlik Salonunda gerçekleştirilen toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile başladı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Rıfat Biber Birlik Müdürlüğü’nün 2010 yılı kesin hesapları hakkında bilgi verdi.

2009 yılından 2010 yılına 1 milyon 394 bin 461 bin liranın devrettiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Biber, aidat gelirlerinden 850 lira, ihale dosyası ücretinden 8 bin 150 lira, İl Özel İdaresi tarafından 237 bin 388 lira, Maliye Bakanlığınca 3 milyon 999 bin 034 lira çeşitli gelirlerden ise 133 bin 919 lira İller Bankası Müdürlüğünden, 241 bin 400 lira, faiz gelirlerinden ise 90 bin 819 bin lira gelir elde edildiğini söyledi. Biber, “2010 yılında toplam gelir,  6 milyon 124 bin 821 iken toplam gider ise 4 milyon 165 bin 491 bin lira olarak gerçekleşti” dedi.

Biber’in hesapları okumasının ardından yapılan oylamada hesaplar oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin en dikkat çekici konularından biri ise Beştut köyü alt yapı hizmetlerinde yaşanan problem oldu. Vali Uzun, Beştut köyü muhtarı ile bir süre görüşerek sorunun çözülmesi için neler yapılabileceğini sordu. Hattın çekildiğini fakat yaşanan itilaflar yüzünden hattın tıkandığını aktaran Vali Uzun, “Yaşasın kötülük demeyelim, yaşasın iyilik diyelim. Bir sürü masraf edildi ama yaşananlar yüzünden mevcut hat da kullanılamaz hale getirildi. Şimdi ne yapalım” dedi.

Yaşanan sorunlar nedeniyle kamulaştırmanın yapılması gerektiğini aktaran Muhtar durumun ciddi boyutta olduğunu da aktararak jandarma desteği istedi.

Vali Uzun ise sorunun Jandarma ve polisle değil, güzellikle halledilmesi gerektiğini tekrarladı. Uzun, Belediye Başkanının da o köylü olduğunu söyleyerek İL Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız’dan başkanla görüşerek bu duruma çözüm bulmasını istedi.

Daha sonra gündem maddelerinden 4.sü olan tüm meclis üyeleri arasından birlik encümeninde görev yapmak üzere 2 il genel meclisi ve 2  köy muhtarlarının belirlenmesine geçildi.

İlk olarak meclis üyeleri arasında seçim yapıldı. Meclis üyeleri arasında Hasan Bozkuş, Visali Kara Hüseyin Kaymak ve Teyfik Rüştü Özgür aday oldu. Yapılan oylamada Visali kara her yıl olduğu gibi rakiplerine yine büyük fark atarak 43 oy alırken, Hüseyin kaymak 25 oy alarak asil üyeliğe seçildi.  Bozkuş 24, Özgür ise 7 oy alarak yedek üyeliğe seçildi.

Daha sonra köy muhtarları arasında seçim yapıldı.

Germece muhtarı Cemal Çelik 32 oy, Bozkır Muhtarı Duran Hıdır 23 oy alarak asil üyeliğe seçilirken,  İnanç köyü muhtarı Osman Şen ve Akçavakıf köyü muhtarı Selehattin Eliuz yedek üye seçildi.

Seçimlerin ardından söz alan Visali Kara muhtarlara ve köylere yapılan hizmetlerde katkısı olan herkese teşekkür etti. 7. kez seçildiğini hatırlatan Kara, bu dönemde bir çok köyün su, alt yapı ve yol sorununun halledildiğini dile getirdi.

İL Genel Meclisi başkanı Osman Canbaz ise, bazı eksiklikleri hatırlatarak, yol kenarlarındaki tabela eksiklikleri olduğunu,  ‘’Vatandaşları köylerde tutmak için onları mutlu etmek gerekiyor. onların eksikliklerini ortadan kaldıralım ki göçün önüne geçelim” dedi.

Bu konuda cevap veren birlik müdürü 3 kez levha alımı yapıldığını ve özel idareye teslim edildiğini tamamlandıktan sonra sezon içinde yolara takılacağını söyledi.

Çankırı Valisi Uzun ise mesleğinin sonuna geldiğini dile getirerek, “Çankırı’nın insanı çok güzel ve daha fazla hizmetlere layık. bu insanlara hizmet etmek bizim görevimiz ama biz artık hizmetin sonuna geldik. Yollarda ciddi sıkıntılar var. Biz yapıyoruz bir yıl sonra bozuluyor. Gönlümüz hizmetten yana’’ dedi.

Geçen yıl yapıldıktan hemen sonra göçen germece köyündeki köprüyle ilgili de konuşan Uzun, “Köprü bizim yüz karamız oldu. Çok sağlam bir köprü yapmamıza rağmen sel nedeniyle çökerek yüz karamız oldu. Köprünün kendisinde çatlak olmadığı için kaldırarak setlerini yapıp tekrar yerleştirdik ve kenarına beton döktük” diye konuştu.