Tatlıcı, ‘’ Çankırı köy konumundan kurtulamamıştır”

Çankırı Cumhuriyet Halk Partisi 34. Olağan İl Kongresi geniş bir katılımla yapıldı. 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen  kongreye Genel başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’la birlikte CHP Grup Başkan Vekili M. Akif Hamzaçebi, Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Isparta Milletvekili A. Haydar Öner, İstanbul Milletvekili K. Gökmen Öğüt, İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın başkanlık yaptı. Kongrenin açılışında bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Fikret tatlıcı, belediyenin çalışmalarını eleştirerek, hükümet konağının halkın görüşü sormadan şehrin dışarısına çıkartıldığını belirtti. Tatlıcı, ‘’ Çankırı büyükçe bir köy konumundan kurtulamamıştır. Çankırı’nın hiçbir sorunu bitirilememiştir. AKP İktidarında yandaşlara hizmet anlayışı benimsenmiş. Çankırı halkı, fakirdir, işsizdir, bu yüzden yapılan zamlar en çok Çankırı halkını etkilemiştir” dedi.

Siyasi konuşmaların devamında kürsüye çıkan CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçelebi,   Türkiyenin her yerinde büyük bir coşku ve inançla kongreler yaptıklarını söyledi. Hamzaçebi, “Türkiye’de 10 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma partisinin icraatlarını görüyoruz.  Türkiye’nin AKP iktidarı ile birlikte her dönem bir önceki döneme göre özgürlüklerde, haklarda ve cumhuriyetin temel değerlerinde geriye gittiğini görüyoruz. Türkiye’nin 10 yıllık dönemde kazandığı bir şey yok” dedi.

AKP iktidarının verdiği sözleri çabuk unuttuğunu ifade eden Hamzaçebi, “Seçim sonrası balkonda özgürlük ve demokrasi mesajları veren başbakan, balkondan indiğinde hepsini unutuyor” şeklinde konuştu.

Hamzaçebi şöyle devam etti, “Yargı özgürlüklerin güvencesidir. Millet adına karar vermesi gereken özgürlüklerin önünü açması gereken yargı, bugün özgürlüklerin önünde bir engel oluşturmaktadır. Yargı özgürlüklerin önünü açmak zorundadır. Yürütme organları özgürlüklerin önünü açmak için vardır. Bugün Türkiye’de maalesef bunun tersi bir anlayış hâkimdir. Bu iktidar özgürlüklerin önüne duvar örmektedir. Bu iktidar 2012 Türkiye’sine duvar örmektedir. Şu an öğrencilere biber gazı sıkan bir hükümet var. Hesleri protesto edenlere biber gazı sıkan bir hükümet var. Bu hükümet biber gazı hükümetidir. Biber gazı hükümetini milletimiz ilk seçimde sandığa gömecektir”

Hamzeçebi’nin ardından kürsüye çıkan CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Türkiye’yi ile birlikte el ele hep beraber haramiler hükümetinden kurtulacağız” dedi.

Konuşmasında AKP iktidarına yüklenen Batum, “Anayasa derken bir şeyi çok istiyor, başkanlık sistemi.  Tayyip Erdoğan şimdi diyor ki, ben Cumhurbaşkanı filan bir şey olayım, ama partinin de başında durayım. Bu yüzden başkanlık sistemini istiyor.  Biz buna müsaade etmeyeceğiz, geleceğimizi, çoluğumuzu, çocuğumuzu bu haramilere bırakmayacağız” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye elinde fener ile çıkan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 4+4+4 eğitim sistemini eleştirerek Türkiye’nin Suudi Arabistan gibi yönetilmeye çalışıldığını kaydetti.  Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 projesi olduğunu söyleyen Genç, “Projelerin birincisi Atatürk’ü yok etmek. Sonra Atatürk’ün kurduğu müesseseleri yok etmek. Ondan sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmek. Milli bayramları yok etmek. Şimdi karşı devrim yapılıyor. Ey Çankırılılar bu memleketin bölünmesini, ekmeğe muhtaç olmasını istiyorsanız AKP’ye oy verin.  Anadolu’nun coşkun halkı bir kendinize gelin ya. Milletimizi bölmeye çalışıyorlar” dedi.

Ardından kürsüye çıkan İstanbul Milletvekili İhsan Özkeş, kendisinin eski bir müftü olduğunu belirterek, “Bizi Kuran’a, camiye tersmiş gibi göstermek şeytanın bile cesaret edemeyeceği çirkin bir oyundur” dedi.

Siyasi konuşmaların devamında kürsüye çıkan CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, eğitim sisteminde çeşitli sıkıntılar olduğunu aktardı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i hedef alan Öner, “Bilimsel hırsızlıktan tescilli Milli Eğitim Bakanı ulusal değerlerden uzak bir gençlik yetiştirmeye çalışıyor.  Bu 4+4+4 cumhuriyetin temeline dinamit koymayı amaçlayan bir yasa. Bu yasanın sakıncaları 1 yılda 2 yılda değil, 10 yılda 20 yılda ortaya çıkacak bir durum” dedi.

Konuşmaların sonunda kürsüye çıkan Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, ülkenin kötü gidişatına CHP’nin son vereceğini söyledi.

Konuşmalardan sonra blok usulü ile yapılan seçimlerde mevcut il başkanı Fikret Tatlıcı koltuğunu korurken, yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

Ahmet Aslan, İsmail Akyıldız, İlker Başer, Murat bektaş, Mustafa bektaş, Hasan Düzbasan, Ahmet Ekerbiçer, Emine Aynur Ersuna, Halil İbrahim Gürpınar, Mehmet kanıcı, Bahri Kalkan,  Karacuraoğlu Pakize, Mustafa Karagöz, Veyis karakoç, Ali cengiz Koçak, Seniha Kızıltuğ Özdemir, Ramazan utlu, İsmail Ünal, Celal Yalçın, Fatma Yıldız