SP’den ÇESİAD’ın projelerine destek geldi

Saadet Partisi Çankırı İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında SP’nin Çankırı Esnaf ve İşadamları Derneği’nin Çankırı’ya yönelik hazırladığı projeleri desteklediği ifade edildi.

İl Başkanı Ömer Uzun, 12 Haziran seçimleri dolayısıyla iktidar ve muhalefet partilerinin seçim çalışmaları kapsamında düzenledikleri toplantı ve mitinglerde birbirlerine karşı sert üsluplar kullandıklarını, adayların da bu rüzgâra kendilerini kaptırdığını söyledi. Bu davranışları ‘horoz dövüşü’ olarak nitelendirdiğini belirten Uzun, “Herkes birbirinin kirli çamaşırlarından medet umarak prim kapmaya, seçmene üstün görünmeye çalışmaktadır. Herkesin bir çılgın proje merakıdır gitmekte ve 2023 senesine dikkat çekilerek milletin bugünkü perişan hali gizlenmeye üstü örtülmeye çalışılmaktadır” diyerek seçmenin bu oyunlara gelmemesi uyarısında bulundu.

 

Saadet Partisi’nin ülkenin bugünkü sıkıntılı durumundan, işsizlikten ve açlıktan kurtuluşunu düşünen bir parti olduğunun altını çizen Uzun, “Bizler Saadet Partisi olarak hocamızdan miras düsturumuz , “Hayırlara motor, şerlere firen” olmaktır. Kimin olursa olsun, bütün hayırlı hizmetlere bütün gücümüzle destek oluruz. Bu bizim inancımızın gereğidir” dedi.

Uzun, havuz sistemi ve D8 projelerinin öneminin bugün çok daha iyi anlaşıldığını söyledi.

ÇESİAD’ın Çankırı’ya yönelik bir proje hazırladığını hatırlatan İl Başkanı Ömer Uzun, toplantının bundan sonraki bölümünde ÇESİAD’ın projelerine yer vererek, Çankırı adına hazırlanan bütün projelerin destekçisi ve takipçisi olacaklarını söyledi.

Uzun konuşmasını şöyle sürdürdü: Çankırı bizim memleketimiz. Buranın gelişmesi kalkınması yönünde yapılacak her projeyi ve çalışmayı önemsiyoruz, benimsiyoruz, inceliyoruz. Eksiği-noksanı olabilir tartışılabilir. Ancak takdirle karşılıyoruz. Çankırımız için yapılacak yapılabilecek, ister yakın vadede, ister orta veya uzak olsun her türlü çalışmaya saygı duyarız, takdir ederiz. Bu çalışmalara emek verip uğraşanlardan Allah razı olsun. ÇESİAD Başkanımız Mustafa Usta beyle yaptığımız görüşme neticesinde yaptıkları bu çalışmayı desteklediğimizi noksan bulduğumuz yerleri varda tamamlayıp öncelik sırasıyla fiiliyata geçirilmesi için çalışacağımızı kendilerine bildirdik ve bu durumu siz sayın basınımızla da paylaşmak, halkımıza da duyurmak istedik. Adaylarımız vekil olsalar da olmasalar da bu ve bunun gibi projelere destek vereceğiz, elimizden gelen tüm gayretimizle gerçekleşmesi için çalışacağız. Takipçisi olacağız. Bu projenin kısaca ana başlıklarının sizlerle paylaşıyoruz ve buna benzer her türlü çalışmaya projeye, fikre açık olduğumuzu, kimden gelirse gelsin değerlendireceğimizin bilinmesini sizler aracılığı ile sayın halkımıza ve kuruluşlarımıza duyurulmasını arz ediyor ve bekliyoruz. Elimizden geleni yapmaya her zaman açık ve hazırız.”

ÇESİAD’ın projelerinden bazıları ise şöyle: Çankırı’nın hızlı tren projesine dahil edilmesi ile ve duble otoyol ile Karadeniz sahil yoluna birleştirilmesi, Çankırı Merkez İlçenin duble çevre yolu ile Çankırı’yı saran gerçek bir çevre yolu (8 – 10 km etraftan dolaşan) Şu an yapılmak istenen bir kenardan teğet geçip gidecek, Ilgaz dağı, Yıldız Tepe, Yapraklı Yaylası üçlü olarak değerlendirilip teleferik ağı yayla turizmi ve termal imkânlarının araştırılıp Çankırı ekonomisine kazandırılması, Mevcut MKE fabrikasının kuruluş amacı doğrultusunda dört beş bin işçi çalışabilecek bir tesis haline getirilmesi, Tugayın konuşlandığı arazinin başka bir proje ile layık olduğu daha kalabalık bir tesise ve kuruluşa çevrilerek daha verimli bir hale getirilmesi, Mevcut makas fabrikasının kapasitesinin artırılarak daha verimli hale getirilmesi, Kızılırmak bölgemizin tamamının sulanabilir hale getirilerek seracılık ve organik tarımın teşvik edilmesi, Çankırı kalesi ve taş mescit ve etrafındaki mağaralar ile Çankırı’daki ve Eldivan’daki Hacı Muradı Veli türbelerinin inanç turizmi olarak Çankırı’ya kazandırılması, Çankırı’ya has tuz mağarasının gerekli projeleri yapılıp sağlık rehabilitasyon ve restorasyonu ile sağlık turizmine kazandırılması, Korgun Kurşunlu yolunun rehabilite edilmesi, Yapraklı Tosya yolunun bağlantısı, Çankırı’da sanayi ve ticaret fuar alanlarının kurulması ve ihtisas organize sanayi bölgelerinin hayata geçirilmesi.”

İl Başkanı Ömer Uzun’un ardından milletvekili adayları Mehmet Ünver ve Vehbi Aydoğdu da birer açıklama yaparak Türkiye’de takip edilen siyasi üslubu yanlış bulduklarını söylediler.

Seçim çalışmaları kapsamında köy, kasaba ve ilçe gezilerinden bazı anekdotlar aktaran adaylar, “Millet Saadet Partisi’ni bekliyor” açıklamasında bulundular.

Mehmet Ünver, milletvekili sayısının 3’ten 2’ye düşmesini “Toprak kaymış, 3 kişinin kapladığı alan 2 kişiye düşürülmüş” olarak değerlendirdiğini söyledi. ÇESİAD’ın projeleriyle alakalı olarak da “Keşke bizim de görüşlerimiz alınsaydı” diyen Ünver, “Milletvekili olsak da, olmasak da bu projeleri destekliyoruz. Elimizden gelen bütün gayretle ÇESİAD’ın yanında olacağız” diye konuştu.

Vehbi Aydoğan ise köy, kasaba ve ilçe gezilerinde insanlardan herhangi bir tenkit almadıklarını, aksine özellikle memur ve emeklilerin “Hala Erbakan Hocanın verdiği maaşla yaşıyoruz” şeklinde tepki aldıklarını söyleyerek, seçmene seslendi ve öz iradelerini kullanmalarını istedi. Aydoğan, horoz kavgasına aldanılmaması gerektiğinin de altını çizdi.