Şahin, “ Rektör bilimsel çalışmaları ile övünmeli”

Rektörü eleştiren İdris  Şahin, “Bir bina yapmak, binaları konuşlandırmak bir üniversite rektörünün övüneceği hususlar değildir. Bunlar teknik işlerdir. Parası gelirse ihalesi yapılır. Kampus alanının tercihinde de saygı duyulmuştur başka şeylerde de. Bir üniversite elde etmiş olduğu bilimsel başarılarıyla övünür. Yoksa inşaatların bedeli hükümetimiz tarafından gönderilmektedir.

Çankırı Milletvekili Avukat İdris Şahin, Çankırı’da yayın yapan Radyo Neşe, Radyo Best ve Fm 18’in ortaklaşa yaptığı yayında Ufuk Demirel ve Radyo Neşe ile Radyo Best’tin Haber Müdürü Fatih Kartal’ın sorularını cevapladı.

Milletvekili İdris Şahin, Türkiye’nin şu anda önemsediği 3 ciddi olay var. Bunlardan ilki güneydoğu Anadolu’da meydana gelen terör olayları. Bir diğer sorun ise en uzun sınırımıza sahip olduğumuz Suriye’de yaşanan gelişmeler ve 3. olarak ise ülkemizde yaşanan bazı önemli davalar, yani Balyoz, Ergenekon davaları ile kendisinin de içinde bulunduğu darbeleri araştırma komisyonun çalışmaları ülke gündemini meşgul eden hadiseler olduğunu söyledi.

Şahin, Çankırı özelinde çok güzel gelişmeler var ve bu program sayesinde de bunları insanlarımıza duyurma fırsatı elde ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ü Çankırımız da ağırlayacağız ve ardından da Kastamonu’ya geçecek. Cumhurbaşkanımızın gelmesini 7 den 70’e herkesin sahiplenmesini talep ediyoruz, dedi

Çankırımız da merkez dahil Şabanözü, Kurşunlu, Çerkeş’te büyük yatırımlar meydana geldiğini ifade eden Şahin,”Hükümetimizin Çankırı’nın 5. Bölgede olmasından dolayı büyük destekleri oldu. Korgun başta olmak üzere çok önemli yatırımcılar şehrimize geliyor. Devamında devlet su işlerinin önemli yatırımlarına Çankırı’da şahitlik ediyoruz. Hem tatlı çayın hem de acı çayın ıslahı ve taşkınların önlenmesi konusunda önemli adımlar atıldı. Acı çayın ıslahında Esentepe köprüsün oraya gelişli gidişli bir köprü dahil olmak üzere devlet su işleri tarafından 17 milyon tl’lik projeyi hayata geçirilmiş olacak. Bin köye bin gölet projesi kapsamında 18 köyümüze göletler inşa ediyoruz.”

İdris Şahin, bunların dışında Çankırı’da yeni adliye sarayının yapımının tamamlanıp hizmete açılması, hemen yan tarafına emniyet müdürlüğünün başlaması ve yeni hükümet konağının yapılmaya başlanacak olması Çankırı için güzel şeyler yapıldığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Sadece köprü projesi için mi 17 milyon tl harcanacak?

İdris şahin, “Evet köprü ve acı çayın ıslahı, özellikle acı çayın yatak ıslahı için sanki missisipi yatağı gibi geniş bir yatağa sahip olduğundan burada 5 yüz yıllık taşkınlığı önleyebilmek amacıyla projeye başlanacak. Tatlı çayın ıslahı yapıldıktan sonra da belediye başkanımızın yıllardır hayalini kurduğu proje ihalesi gerçekleşecek. Böylece Kastamonu’nun çok çok ilerisinde vatandaşların seyir edeceği ve etrafında kafeteryaların olduğu bir proje yapılmış olacak” dedi.

Gençlik spor yatırımları kapsamında da Atatürk stadı içerisinde ki açık tribünlerin arkasında içerisinde birçok imkânın bulunduğu muhteşem bir gençlik merkezi yapıldığını söyledi.

“Tutuklu milletvekilleri hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna ise Şahin, “Bir hukukçu olarak ve uzunca bir süre bu işten para kazanan bir kardeşiniz olarak bu ülkede tutuklama müessesinin düzgün işletilmediği kanaatindeyim. Engin Alan paşa Balyoz davasından dolayı 18 yıl mahkûmiyet kararı aldı. Sonrasında da 28 Şubat soruşturmasını yürüten savcı sadece bu sürece ilişkin Engin Alan’ı tutuklamaya sevk etti ve hakim tutukladı. Balyoz davası farklı,28 Şubat farklı. Birisinde hükmen tutuklu, diğerinde ise henüz davası açılmayan, iddianamesi henüz hazırlanmayan bir soruşturma dosyasından dolayı da tutuklandı. Tabi burada dosyanın gizlilik kararı var içerisinde ne olduğunu bilemiyoruz. Ama şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki tutuklama bir tedbirdir. Kaçma şüphesi olan kişilere uygulanan bir uygulamadır. Ben bu davada bu şekilde tutuklananların kaçma şüphesi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunun yerine yurt dışına çıkış yasağı ve adli bir takım önlemlerde alınabilirdi. Bir hukukçu olarak bu kadar uzun tutuklamalara son verilerek yargı sürecinin hızlandırılması, gerekiyorsa elbette cezalarının verilmesi ve kişilere tutuklamaların bir zulüm olmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Ak Parti iktidar olalı 10 yılı geçti. Vekil olarak yaklaşık 1 buçuk yılı doldurdunuz. Bu süre zarfında Çankırı’da neler yapıldı?” sorusuna ise Şahin, Şahin, Cumhuriyet tarihi boyunca gerçekleştirilen yatırımlar kadar son 10 yılda Çankırı’ya birçok yatırım yapıldığını söyleyerek, Duble yol yapımı bu dönem zarfında gerçekleştirildi. Böylece Çankırı-Kastamonu ve Çankırı-Ankara arası tamamlanmış oldu. Yapraklı ilçemizin Sarıkaya köyü üzerinden de Tosya’ya geçişi sağlayacağız. Yıllardır gecikmesinin sebebi ise bir türlü yolun nereden geçeceğine karar verilememesinin olduğunun altını çizdi.

Çankırı’nın en önemli değeri olan tuzun hem Türkiye’ye hem de tüm dünya ya tanıtmak amacıyla bir çalışmaya başlandı diyen İdris Şahin, hazırlanan çalışmada hem sağlık turizmine açmayı hem de tuzu merak edenleri tuzla buluşturacağını söyledi. Şahin, “Düşünsenize belediyemizin medreselerde yapmış olduğu çalışmalarını tuz madeninde ki galerilerde sergilendiğini, şehrimizin tanıtımına çok büyük bir katkı sağlayacağı anlaşılmakta.”

İdris Şahin, Eldivan ilçesinde ki Hacı Murad-ı Veli düne kadar mahzun olduğunu göreve geldiklerinde ilk iş olarak bu büyük zatın yattığı yeri daha ihtişamlı hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. 3 yüz bin lira Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınacak destekle gereken önemin verileceğini ifade etti.

İdris Şahin son olarak üniversite ve rektör konusuna değindi.   Şahin, işin özünde kendisinin yönetim tarzıyla ve diğer hususlarda hiçbir sıkıntısının olmadığını ifade etti.  İdris Şahin “Üniversite kurumsal bir kimliğe sahip ve üniversitenin var olduğu kurumsal kimliği de önemli. Sayın rektörün Çankırı ya ilk geldiğinde misafir eden birisiyim. Ve sonra ki aşamalarda müşterek dostluk ve arkadaşlarımızın olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

Rektörün kendisine karşı farklı bir duruş sergilediğini ileri süren Şahin, “Özellikle ifade ediyorum, üniversitelerin özerk kurumlar olmasını ve bağımsız şekilde hareket etmesi gerektiğine yürekten inanan  insanlardan birisiyim. Ancak şunu belirtmek istiyorum Çankırı da ortak yaşıyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz. Onun için birbirimize saygı göstermekle yükümlüyüz. Üniversitenin bütün ihtiyaçlarını gidermekle mükellefiz. Ama bizi by pas edip kendilerince bir iş yapmaya kalkışıp, netice alamayınca bununda faturası tutup siyaset kurumuna kesilirse benim burada itirazım olur. Bende derim ki bak burada haksızlık yapıyorsunuz, iftira ediyorsunuz. Sonuç itibariyle benim rektörün şahsıyla ve orada ki öğretim üyeleriyle en ufak bir olumsuzluk yaşadığım bir olay söz konusu değildir. Ben sadece insani olarak herkes yapması gerekeni yapsın herkes vazifesini bilsin. Ben eğer yasamada yer alıyorsam, üniversitenin taleplerinin bize de iletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yok, ben bunu kabul etmiyorum her yiğidin bir yoğurt yiyişi var, ben Çankırı insanın seçtiğini tanımıyorum diyorsan o da sayın rektörün kendi algısıdır, insani duruşudur. Benimde söylediğim sadece budur. Rektörün şahsına ait olumsuz düşüncem ve söylemlerim hiçbir yerde olmamıştır” diye konuştu.

Üniversiteye yapılan hizmetlere de değinen Şahin, “Bir bina yapmak, binaları konuşlandırmak bir üniversite rektörünün övüneceği hususlar değildir. Bunlar teknik işlerdir. Parası gelirse ihalesi yapılır. Kampus alanının tercihinde de saygı duyulmuştur başka şeylerde de. Bir üniversite elde etmiş olduğu bilimsel başarılarıyla övünür. Yoksa inşaatların bedeli hükümetimiz tarafından gönderilmektedir. Üniversiteyi bu süreç içerisinde hiçbir sıkıntıya sokmadık. Şimdide kampus alanının suyunu çekiyoruz. Bu daha önce de gerçekleştirebilirdi ama koordineli çalışılsaydı. Bugün yolun ihalesi gerçekleştirilmemiş bile henüz ama iki senedir Uluyazıya öğrenci alıyoruz diye sağ da solda konuşuyoruz. Daha yolu, suyu, doğal gazı gitmemiş olmamasından dolayı insanları kandırmayacağız” ifadelerini kullandı.