Saadet Partisi İl Divan Toplantısı

 Saadet Partisi İl Divan Toplantısı önceki gün Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı. Genel Başkan Yardımcısı Dr. Latif Öztek ve Genel Başkan Mustafa Kamalak’ın da katıldığı toplantı partililerden yoğun ilgi gördü.

İstiklal Marşının okunmasının ardından Eldivan İlçe Başkanı Faruk Karatatar’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantı, açılış konuşmaları ile devam etti. Açılışta kısa bir selamlama konuşması yapan İl Başkanı Ömer Uzun, katılımcılara teşekkür ederken, “Türkiye’yi faizden Saadet kurtaracak” dedi.

Uzun’un ardından kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Dr. Latif Öztek, Afganistan’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başladı. Ülkedeki ekonomi rakamlarının açıkça söylenmediğini belirten Öztek, “Maalesef Türkiye iyi yönetilmiyor. Hükümet söylemiyor, ama biz söylüyoruz. Türkiye’nin borçlarının toplamı 534 milyar dolardır. AKP iktidara geldiğinde ise bu borç 232 milyar dolardı” ifadelerini kullandı.

 

Ardından kürsüye çıkan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, “28 Şubat’ın gerçek aktörü asker değil. Asıl aktör holdinglerdir, patronlardır, asker kullanılmıştır” dedi.  Kamalak, milli görüşün dünya İslam âlemine önderlik yapmaya çalıştığı için önünün kesildiğini savundu.

İşçinin, memurun ve halkın isteği doğrultusunda çalışacak iktidarın, partilerinin göreve gelmesiyle mümkün olabileceğini öne süren Kamalak, “28 Şubat’ın gerçek aktörü askerler değil. Asıl aktör holdinglerdir, patronlardır, asker kullanılmıştır. 28 Şubat sürecinde üzerimize tank süren subay nasıl gerçeği bilmiyorsa bugün de halkımız gerçeği bilmiyor” diye konuştu.

Geçmiş yıllardaki iktidarlarını hatırlatan Kamalak, iktidara geldikleri ilk gün işçiye, memura, emekliye % 50 zam verdiklerini kaydetti.

Kamalak, zorunlu eğitimde birinci sınıftan itibaren Kur’an-ı Kerim’in seçmeli ders yapılması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“4+4+4 formülünün temeli bize ait. Asıl hüner bundan sonrasında olacak. Mesele çerçeveyi çizmek değil, içini doldurmak. Osmanlıca seçmeli ders olarak verilmeli. İlk 4 yıldan sonra öğrenciler 3 bölüme ayrılmalı. Kur’an Kursu’na gitmek isteyenler kursa, meslek eğitimi almak isteyenler meslek okullarına ve klasik orta öğretim eğitimi almak isteyenler de buraya gitmeli. Üçü arasında geçiş serbest olmalıdır.”

İktidarları döneminde resmi tatil günlerinde de değişikliğe gideceklerini belirten Kamalak, “Cuma günlerini resmi tatil yapacağız. Örtüyle ilgili yasakları kaldıracağız. Herkese ifade ve inanç hürriyeti vereceğiz” dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.