Dunlop

Öğüt, yol ve su konusunu sordu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, ilimizdeki çeşitli yollar hakkında  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e  yazılı olarak yanıtlanması  için soru önergesi verdi.

Öğüt verdiği soru önergesinde, “Çankırı’nın Şabanözü İlçesi’nin Büyükkayalı ve Küçükkayalı köylerinin Şabanözü’ne bağlantı yolları bozuk durumdadır. Söz konusu yolun bir yarısı stabilizedir; diğer yarısında stabilizasyon dahi yapılmamıştır.  Ayrıca Küçükyalı köyü sakinleri köylerine kilit taş döşenmesi için kendilerinden para toplandığını, ama sadece köyün girişindeki 500 metrelik bölüme taş döşenerek çalışmanın yarıda bırakıldığını söylemektedir.  Bir diğer önemli sorun ise, köyün mevcut içme suyunun yetersiz olmasıdır. Köy sakinleri Başbakanlık İletişim Merkezi başta olmak üzere, Çankırı Valiliği’ne, İl özel İdaresi’ne ve Afet Koordinasyon İletişim Müdürlüğü’ne 3 yıl boyunca bu sorunu ilettiklerini, ancak 3 yıl sonunda gelen cevapta mevcut suyun nüfusa yeterli olduğu yönünde cevap aldıklarını belirtmektedir.  Yine Çankırı ilinin Atkaracalar İlçesi Susuz Köyü sakinleri ulaşım problemiyle karşı karşıyadır. Bölünmüş yol yapıldıktan sonra Çerkeş-Çankırı istikametinde köye giriş için çok uzun mesafe gitmek gerekmektedir. Bu durum köy sakinlerini olumsuz etkilediği için köy girişine bir bağlantı yolu yapılması ve anayoldan sonra köye giden yolun da bozulmuş olan asfaltının yenilenmesi istenmektedir. Köyde ayrıca kanalizasyon sorunu yaşanmaktadır.

Bu doğrultuda,

1) Yukarıda belirtilen yollar ile ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır?

2) Söz konusu yollarda stabilize serilmesi ve kilit taş döşeme çalışmaları neden yarıda bırakılmıştır? Ne zaman tamamlanması planlanmaktadır?

3) Kilit taş döşenmesi için köy sakinlerinden para toplandığı iddiaları doğru mudur; doğru ise bu işlem yasalara aykırı değil midir?

4) Bahsi geçen yollar ile alakalı olarak ilgili birimlere talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

5) Küçükyalı köyü sakinlerinin su sorunu ile ilgili kendilerine 3 yıl boyunca cevap verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise neden bu kadar geç yanıt verilmiştir?

6) Yetkililerin mevcut suyun köy nüfusuna yeterli olduğuna yönelik açıklamaları hangi gerekçelere dayanmaktadır? Bu ölçümler yaz ve kış aylarında değişen nüfus göz önüne alınarak mı hesaplanmıştır?

7) Küçükyalı köyü sakinleri başka bir depo veya su borusu değil, var olan depolarına daha fazla su akıtılmasını talep etmektedir. Bu taleplerinin karşılanması için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

8) Susuz Köyü’ne Çerkeş-Çankırı istikametinden giriş için bir bağlantı yolu yapılması ayrıca anayoldan sonra köye giden yolun da bozulmuş olan asfaltının yenilenmesi planlanmakta mıdır?

9) Susuz köyünde yaşanan kanalizasyon sorunu ile alakalı ilgili makamlara başvuru yapılmış mıdır; sorunun çözümü için neler yapılması planlanmaktadır?” sorularını yöneltti.