MHP’ye cevap verdi

İl Genel Meclisi Başkanlık makamında bir basın toplantısı düzenleyen İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, müteşebbis heyetinin oluşturuluşunda adil davranılmadığı yönündeki eleştirileri yanıtladı.

Yakınkent OSB’nin Türkiye’nin en hızlı kurulan OSB olduğunu dile geçiren Başkan Canbaz, OSB Müteşebbis heyeti oluşumunda Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’la geçtiğimiz hafta bir toplantı yaptıklarını anlattı. Vali Özcan’ın heyete başkanlık yapmak istediğini belirten Canbaz, “Vali bey kendisinin heyet başkanı olarak görev alacağını ve 7 bürokrat ile 4 meclis üyesiyle listenin oluşturulacağını ifade etti. OSB müteşebbis heyeti için faydalı olabilecek bürokratların isimlerini bildirdi. Ben de meclisimizden seçilmesi uygun olan arkadaşlarımızın isimlerini verdim. O anda milletvekillerimiz ve il başkanımızla görüşme yapmaya fırsatım olmadı. Onların fikirlerini alamadım, ama onların da seçilen isimleri söyleyeceklerinden en ufak bir şüphem yok” diye konuştu.

Heyete seçilecek meclis üyeleri için Vali Özcan’ın herhangi bir fikir beyan etmediğini belirten Canbaz, üzerine iftira atılmaya çalışıldığını vurgulayarak, “Durumun anlatılanları yanlış anlamaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Şayet yanlış anlamaktan kaynaklanmıyorsa, kötü niyet olduğunu kamuoyunun bilmesini isterim. Böyle bir düşüncemin olması kadar aptalca bir yaklaşım tarzının olamayacağını İl Özel İdaresi’ni ve beni az-çok tanıyan herkes bilir” diye konuştu.

Müteşebbis Heyeti’nin oy çokluğu ile kabul edildiğini ifade eden Canbaz, oylamanın ardından MHP Grup Başkan Vekili Tevfik Rüştü Özgür’ün odasına gelerek sitemde bulunduğunu aktardı. Aralarında geçen diyalogu anlatan Canbaz, “Tevfik bey odama geldi ve ‘heyette MHP grubundan 1 üye olsa iyi olurdu’ dedi. Ben de kendisine 5 üye ismi yazmamız mümkün olsaydı, MHP’li üyeleri de düşünebileceğimizi, ancak heyete 4 seçilmiş üye istenildiği için MHP’li arkadaşlara yer veremediğimizi nazikçe ifade ettim. Tevfik Bey’in seçilmiş üye sayısının bir kişi artırılarak 5 üye olarak teklif edilebileceğini söylemesi üzerine ben de bürokrat üyelerin isimlerinin Vali Bey tarafından bildirildiğini, bu isimlerin değiştirilmesinin ya da azaltılmasının yanlış olacağını söyledim. Teşekkür edip, odamdan ayrıldı” ifadelerini kullandı.

MHP’nin bu tepkisini hayretle karşıladığını ifade eden Canbaz, MHP’nin seviyeyi çok aşağılara çektiğini belirterek, MHP grubundan il encümeni de bulunmadığını hatırlattı.

MHP İl Başkanı Arif Soysal’ın ‘Bu resmen abesle iştigaldir. Siyasi ahlak yoksunluğunu gösterir ve terbiyesizliğin daniskasıdır’ sözlerine atıfta bulunan Başkan Canbaz, “MHP’li meclis üyeleri mütevelli heyette olursa, Çankırı İl Genel Meclisi abesle iştigal etmeyecek, ahlak yoksunu olmaktan kurtulacak ve terbiyesizliğin daniskasını yapmayacak. Pes doğrusu. MHP’li olursa böyle, AK Parti’li olursa böyle. Yapma Başkan, bu söyleme Çankırı’da kargaları geçtik, yavrukurtlar bile güler” ifadelerini kullandı.