Dunlop

Kurt: İktidarın şifresi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MHP Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kurt, 27 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YSG)’nda yaşanan şifre iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Kurt açıklamasında şunları kaydetti: “AKP iktidarı; çoğu icraatında olduğu gibi son işini de yüzüne gözüne bulaştırmıştır. En son YGS sınavındaki mantıkla izah edilemeyen işler konusunda mızrak çuvala sığmaz hale gelince maalesef kendileri de hatalarını kabul etmek durumunda kalmışlardır. Öyle ki sınavda; hiçbir matematiksel kuralla izah edilemeyen kuralsızlıkların yapıldığı iddiaları mevcuttur. Şifreli soruların yanında bazı ceza evlerinde cevap şıkları olmayan soruların olduğu söylenmektedir. Aslında Milli Eğitim Bakanı bir yandan; “Sınavın iptalini gerektirecek bir durum görmüyorum” alaycılığıyla olayı hafifletmeye ve unutturmaya çalışırken, diğer yandan, “Bu bir tezgâhtır, seçim öncesi bize yapılan linç girişimidir, gençler üzerinden politika yapılıyor, bizlere güvenin” kandırmacasıyla bu güne kadar hep alışılageldik şekilde uyguladıkları mağduriyet taktiğini tekrarlamaya çalışmaktadırlar. Eski Milli Eğitim Bakanı; herkesin gözünün içine baka baka; “Yapılan iş acemiliktir, yanlışlıktır, olayı savunmak mümkün değildir” itirafıyla olayı açıklamaya çalışırken, aslında o da hadisede bir kastın olmadığını ortaya koyma telaşıyla meseleyi küçümseme gayretindedir. Bir taraftan eski ve yeni iki Milli Eğitim Bakanı ile diğer yetkililerin birbiriyle uyuşmayan bu tür görüşleri göz önündeyken, diğer taraftan emniyet, olay hakkında araştırma yapmaya başlamış, şikâyetçiler Danıştay’a iptal davası açmış, ayrıca ikinci sınavın tarihi de bir hafta ileriye alınmıştır. Sonuçta en azından “Önceden öngörülemeyen bazı yanlışlar meydana gelmiştir” şeklinde bir ortak kanaat tüm idarede oluşmuş görünmektedir. Bu arada mağduriyetin baş aktörü olan öğrenciler ise “Biz de şifre isteriz”  naralarıyla sokakları aşındırmaya devam etmektedirler.

Aslında, olayı sahiplenen Sayın Cumhurbaşkanı dâhil diğer yöneticilerimizin kendileri de bunun farkındadırlar. Gerek idari, gerekse işi yapan firma olarak yetersizliklerini bilmektedirler. Bu kadroyla bu işlerin yürütülemeyeceğinin de farkındadırlar. Ama sadece kendi görevlendirdikleri kadroların beceriksizliklerini itiraf edememe adına inatlarını sürdürmektedirler. Muhalefetin hep tekrarladığı ve en son Sayın Başbakanın beyanlarıyla da teyit edildiği gibi acemilikleri bir kez daha belgelenir hale gelmiştir.

Bizleri asıl ilgilendiren ve araştırılması gereken ise bu durumdan kimlerin istifade ettiğidir. Asıl cevaplanması gereken soru budur.”