Dunlop

Kılıçdaroğlu Çankırı’da hükümete yüklendi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında sırasıyla Çerkeş, Orta, Şabanözü ve Eldivan ilçeleri ile Çankırı merkezinde bir miting düzenleyerek Çankırılılara seslendi.

Seçim gezileri kapsamında Çerkeş’te yaptığı konuşmada Vatandaşlardan 12 Haziran’da sandığa giderken iyi düşünmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez yurtdışından kurbanlık koyun ve sığır ithal edildiğini söyleyerek, “Bereketli topraklarımız var, güneşimiz var, suyumuz var. Çalışan çiftçilerimiz var. Peki, neden yurtdışından ithal koyun geliyor?” dedi. Kılıçdaroğlu kurbanlık ithalatının, ”Yandaşlar zengin olsun diye yapıldığını” belirterek ”Benim kitabımda yandaş yok, sadece vatandaş var” diye konuştu.

AKP’nin ‘İstikrar Sürsün, Çankırı büyüsün’ sloganına atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “Esnaf perişan, emekli perişan, milletvekili sayısı 3’ten 2’ye düşmüş. Büyük göçler olmuş. Bu mu büyümek, bu mu istikrar? 9 yılda yapılanlar iyi, esnafın durumu çok iyi diyorsanız oyunuzu AKP’ye vereceksiniz. Hayır, biz bu ülkede hakça yaşatmak, üretmek, alınterinin değerini vermek istiyoruz diyorsanız adresiniz Cumhuriyet Halk Partisi’dir” dedi.

Çerkeş’teki mitingte emeklilere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Sizin durumunuz çok iyi. Sizler Kanada’da tatil yapıyorsunuz” diyerek ‘intibak yasası’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emekliye Milli Gelir artışından pay verilmez’ diye kanun çıkardılar. Emekliyi sömürdüler. Allah aşkına buraya geldiği zaman sorun kendisine; Emekli, Milli Gelir artışından pay alamaz diye kanun çıkardın, bizim günahımız neydi ey Başbakan, Ey Erdoğan, bu milletin günahı neydi?’ diye bir sorun. İnkâr ederse Kemal kardeşinize haber verin. O kanun maddesini onun yakasına iliştireceğim. Türkiye’yi öyle gezecek” dedi.

Konuşmasının ardından MHP’li Çerkeş Belediye Başkanı Şükrü Tarhan’ı makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada Tarhan’ın Çerkeş balı ikramını kabul etti.

Kılıçdaroğlu daha sonra Orta ilçesine geçerek, Ortalılara seslendi. Burada yaptığı konuşmada da 1 yılda ithal edilen tarım ürünlerinin 20 milyar dolar değerinde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bunun sadece 5 milyar dolarını bizim çiftçimize vermiş olsalardı, sadece Türkiye’yi değil, bütün Ortadoğu ülkelerine yeterdi” dedi.

AKP hükümetinin yoksullara yönelik politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Yoksulun, yoksulluğunu eleştirmek günah değil mi? Hepiniz mütedeyyin insanlarsınız. Kul hakkı yiyenlere hesap sormak benim boynumun borcudur” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın kendisinin SGK’da görevli olduğu döneme ilişkin iddialarına da cevap veren Kılıçdaroğlu, “İstediğin TV kanalında, istediğin programda, istediğin gazetecilerle bir araya gelelim, sen sor, ben söyleyim, Ben sorayım, sen cevap ver. Devletin arşivi senin elinde, valisi, müsteşarı senin elinde hepsi gelsin, hepsinin sorularına cevap vereceğim. Kim kul hakkı yiyor ortaya çıksın. Diyorsan ki benim bilgim yetersiz, bakanlarınla gel, bilenlerinle gel, söz veriyorum hepsinin karşısına tek başıma çıkacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu buradaki mitingini “Geçmişteki hiçbir siyasetçiye tek kelime laf etmedim, bir tek kötü söz söylemedim. Kim taş üstüne taş koymuşsa başımızın üstünde yeri var” cümleleri ile tamamladı.

Miting programının son durağı olan Çankırı merkezde de vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Çankırılılar hakkında ‘kadir-şinas, alçak gönüllü ve yiğit’ sıfatlarını kullanarak başladığı konuşmasında “Çankırı’dan son 30 yıldır bir milletvekili çıkartmadık. Bu sizin kabahatiniz değil, bizim kabahatimiz. Ayağınıza gelip, çayınızı içmedik, sizinle sohbet etmedik. Ama bakın yeni CHP olarak geldik, çayınızı içtik ve Başbakan olduğumda da ilk buraya geleceğim, size söz veriyorum.

Recep bey 2023’ten bahsediyor. Ülkenin bugünkü gerçekleri var. Kübra annesinin kucağında ölüyordu, bir anne 4 çocuğuna sabah kahvaltısı hazırlayamadım diye intihar etti. Yeni CHP halkın partisidir. Halkın derdine derman olacak tek parti CHP’dir.

Meralarımızı elimizden alıyorlar, birileri 49 yıllığına meralarımızı topluyor. Yağmurumuz, güneşimiz, bereketli topraklarımız varken, 880 milyon ton kaya tuzumuz varken, ithal koyun, sığır da nereden çıktı? Yurtdışındaki çiftçiye destek vermek için angus getirirseniz, bizim çiftçimiz ne yapacak?” diye konuştu.

Çiftçilerin en büyük sorunlarından biri olan mazot konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, CHP’nin iktidarında mazotun 1,5 Türk Lirası olacağının sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, “Mazottaki 1 liralık ÖTV ve 1 liralık KDV’yi Recep beyin boynuna asacağım. Çiftçinin elektrik borcunun anaparası 900 milyon TL’yi, 1 milyar 600 milyon faizi de gömeceğim” şeklinde konuştu.

2002 yılında vatandaşların borcunun resmi verilere göre 6 milyar 605 milyon dolar iken, 2010 yılında 175 milyar 633 milyon dolara çıktığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu borçla sizi tehdit ediyorlar. CHP gelirse faizler artar diyorlar” dedi.

2002 yılında 59 bin 429 kişinin tutuklu ve hükümlü olduğunu, 2011 yılında ise tutuklu ve hükümlü sayısının 123 bin 916’ya yükseldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “2002’den bu yana 49 hapishane yaptılar. Hapishane yapacağına 49 tane fabrika yapsaydın da akşam evine ekmek götürebilseydi, hapishaneye gideceğine. Bir başbakan hapishane sözü vermez” dedi.

YGS’deki şifre iddialarını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Dedim ki, bakanlarından biri ÖSYM’ye torpil maili atmış. Ben dedi o bakanları tutmam, listeye sokmam. Dünya tarihinde ilk defa bir başbakan bakanlarının yolsuzluk yaptığını itiraf etti. Yolsuzluk yapan bakanları açıklamazsan namertsin” çağrısında bulundu.

Son 9 yılda boşanma oranlarının hızla yükseldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kadınlarımızın banka hesaplarına her ay en az 600 TL para yatıracağız. Gidecek istediğini alacak. Aile sigortası benim bulduğum bir uygulama değil. Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün uygulaması. Türkiye’de 9 uygulamadan 8’i uygulanır, sadece Aile sigortası uygulanmıyor. Bizim iktidarımız da aile sigortası uygulaması da olacak.

Diyor ki, kaynağı nereden bulacaksın. Sen 50 milyar dolarlık kanalın kaynağını buluyorsun, kendi kendine sormuyorsun da, ben yoksulluğu bitireceğim dediğim zaman mı kaynağı soruyorsun. Size sözüm var, AKP genel merkezine akan hortumları keseceğim” dedi.

Bir grup gencin askerlikle alakalı açtığı pankarta atıfta bulunarak dünyanın hiçbir ülkesinde askerliğin 15 ay olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, askerliği 9 aya, kademeli olarak da 6 aya düşüreceklerini söyledi.

9 aylık askerlik süresinin eleştirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu Başbakana “Senin oğlun Burdur’da 21 gün askerlik yaparken, memleketi kim savunacak diye sormuyorsun da, Türk milletinin evladına gelince mi soruyorsun” dedi.

Kılıçdaroğlu, 4/B’li öğretmenlere, emeklilere ve üniversite öğrencilerine de seslenerek, sorunlarının çözüleceğini kaydetti.