“İktidarımızda atanamayan öğretmen sorunu kalmayacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, yeni eğitim ve öğretim yılının bir çok sorunla başladığını dile getirdi.

2021-2022 eğitim ve öğretim döneminin başlaması nedeniyle parti binasında bir basın açıklaması yapan CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, pandemi nedeniyle öğrencilerin uzun bir süredir uzaktan eğitim yaptığını fakat binlerce öğrencinin EBA ve internetten mahrum kaldığını dile getirdi.

Eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile okullarda yeniden tadilat ve tamiratlarında başladığını belirten Tekin, bir çok okulda sosyal mesafe kurallarına uyulamadığını 30-35 öğrencinin sınıflarda ders gördüğünü dile getirdi.

Türkiye çapında 47 bin 627 dersliğe ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Tekin, “Haftalardır birçok kentte sınıflarda vakalar ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken, birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullarda farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır” dedi.

Uzaktan eğitim döneminde binlerce öğrencinin eğitime uzak kaldığını da aktaran Tekin, “Türkiye, COVİD-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır”

“Eğitim için hazırız” diyen Tekin, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği gibi, biz çocuklarımızın eğitimi için bu ihtiyacı karşılamaya hazırız” dedi.

“İktidarımızda atanamayan öğretmen sorunu kalmayacak” diyen Tekin, “Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye’nin atanamayan öğretmenler diye bir sorunu kalmayacak” dedi