Dunlop
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler öncesi Milliyetçi Hareket Partisi, Tayyip Erdoğan’ın Çankırı’da gerçekleştirdiği mitinge cevap niteliğinde partili partisiz yaklaşık 1500 kişinin katıldığı yemekli bir toplantı düzenledi. Yemekli toplantı ülkücü gençlerin sloganlarıyla adeta miting havası estirdi.

Akasya Düğün Salonu’nu tıklım tıklım dolduran ve salonun ihtiyaca cevap vermediği için salon dışına taşan kalabalık, toplantıya bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Toplantının sunuculuğunu yapan MHP İl Başkan Yardımcısı Çetin Kapdan, Başbakanın Çankırı’daki mitinginde yanlış bilgiler verdiğini belirterek, “Sayın Başbakan, “75 km.’den menba kalitesinde su getirdik, diyor. Doğrudur, getirmişlerdir. Ama 3 haftadır Esentepe’de suların akmadığını bilmiyor. Çankırı’da zaman zaman suların niye kesildiğini söylemiyor. Akmayan her damla su ve edilen her beddua için 12 Haziran’da MHP’ye bir oy istiyorum” dedi.

“Sayın Başbakan soruyor: Ey Bahçeli! 3,5 yıl iktidar oldun. Şu Çankırı’ya ne verdin, diyor. Söyleyelim. Hiçbir şey yapmadıysak ilçe bağlantı yollarını asfaltladık. 9 yıllık iktidarınızda üstüne bir kat kaplama yapamadınız. Üstelik bugünkü adaylarınız yapmadığınız o yolları arşınlamaya başlayınca şikayet edecek kadar yüzsüzleştiler, bu yolların hali ne diye? Sorularının cevabını öğrenecekler. 12 Haziran günü sorularının cevabını elbette sandıkta bulacaklar” diyen Kapdan, “Sayın Başbakan, Ilgaz Adalet Sarayını tamamlayıp hizmete açtık, diyor. Doğrudur, açmışlardır. Çankırı Adliyesini de yakında açacağız diyor. Bu da doğrudur. Açacaklardır. Ama Kızılırmak adliyesini kapattıklarını söylemiyor. Yapraklı adliyesini kapattıklarını söylemiyor. Eldivan adliyesini kapattıklarını söylemiyor. r57 shell Birini açarken üçünü kapatan zihniyete Çankırı 12 Haziran’da hak ettiği cevabı elbette verecektir. Sayın Başbakan, CHP’nin Hakkâri mitinginde Türk bayrağı yoktu. Bunu niye sormuyorsun Sayın Bahçeli diye soruyor. Başbakanımızı kırmayalım. Soralım: Sayın Kılıçdaroğlu, seçmenlerinizin eline neden Türk bayrağı vermediniz, verin cevabını bakalım. Ama önce siz cevap verin Sayın Başbakan, Habur’da kurduğunuz mahkemede teröristler rahatsız olmasın diye Türk bayrağı ve Atatürk posterini niye salon dışına çıkarttınız? Siz önce bunun hesabını verin, sonra biz Sayın Kılıçdaroğlu’ndan Hakkâri’nin hesabını söke söke alırız.

Ve Sayın Başbakan soruyor, nasıl olacak da bu millet MHP’ye oy verecek diye. Bu sorunun cevabını 12 Haziran’da sandığa atacağımız oylarla göstereceğiz ve Sayın Başbakan şaşkınlıkla bu sonuçları izlerken, yüzünün aldığı şekille, MHP’ye nasıl oy verildiğini dost-düşman herkese layıkıyla göstermiş olacağız” dedi.

Daha sonra kürsüye sırasıyla davet edilen Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kurt ve İl Başkanı Ali Acıbunar, yaptıkları konuşmalarda iktidar partisini sert sözlerle eleştirdiler. Çankırı nüfusuna ve işsizlik sorununa değinen Acıbunar, ” Hızla büyüdük diyenler, hızla küçüldüklerinin farkındalar. Çankırı 85 bin göç verdi, 3 olan vekil sayımız 2’ye düştü. Bu nasıl bir büyümedir? Arkadaşların bu kadar beceriksizliklerinin içinde iyi yaptıkları tek şey, kamu araçlarıyla Çankırı’yı AKP bayraklarıyla donatmak olmuştur” dedi.

Miting havası esen gecede kürsüye çıkan MHP 2.sıra adayı Hüseyin Yakar, partililer tarafından sevgi seline tutuldu. Tüm katılımcılara “Hoşgeldiniz hepiniz hakkınızı helal edin” diyerek sözlerine başlayan Yakar’ın hedefinde yine iktidar partisi vardı. Ülkenin hızla kötüye gittiğini vurgulayan Yakar, ” Merhum liderimiz Atatürk’ün sözleriyle başlamak istiyorum. Ey Türk Gençliği; sizi yönetenler gaflet dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler. Memleket harap ve bitap düşmüş olabilir. AKP’nin 1.dönemi gaflet 2. dönemi dalalet dönemi olmuştur. 3. Dönemi 12 Haziran’dır. Yaptıkları yanlışları dil sürçmesi saydılar. Köylülere “Onlar çalışmadılar, biz çalışacağız, başbakanımız bizi gönderdi” dediler. Ey İdris Şahin sen kimi kandırıyorsun, onlar çalışmazken sen İl Başkanı değil miydin? Kime neyi anlatıyorsun şimdi?” dedi.

İktidar partisinin halkı sadaka kültürüne alıştırmak istediğine de değinen Yakar,” Terör Çankırı’da yavaş yavaş filizlenirken, Ilgaz’da bir şehidimiz varken, Çerkeş’e 12 tane it elini kolunu sallayarak girerken, Şabanözü’nün bir köyünde erzak dağıtanlara bizzat şahit oldum. Bu ayıptır kardeşim, sadaka değil iş verin. Benim 2,5 aylık bir çocuğum var, neredeyse yüzünü bile görmüyorum. Sizin için, memleketim, vatanım için çalışıyorum. Bu kötü gidişata dur demenin vakti geldi. Ben inanıyorum, siz de inanın. Bu kez Allahın izniyle geliyoruz. Sizden tek ricam ulaşabildiğiniz herkesin kapısını çalın. Hem bizi, hem onları anlatın. Kararı halkım versin” diyerek sözlerini tamamladı.

Kürsüye davet edilen Milletvekili adayı Şahin Eraslan da alkışlar nedeniyle konuşmasına bir süre ara verdi. Konuşması esnasında sık sık sloganlarla sözleri kesilen Eraslan, “Mecliste virüs var. Ben doktorum, tedavi için reçetem hazır. Yollayın bizi meclise, o virüsü temizleyelim” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın Çankırı mitinginde yaptığı konuşmasına da değinen Eraslan, ” 21 yıldır doktorluk yapıyorum. Hep halkın yanında oldum, işimde uzmanlaştım; ama siyaseti gerçekten bilmiyormuşum. Bunu bugün R.Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan sonra daha iyi anladım. O dönemlerde ben Sağlık Müdürlüğü yapıyordum. r57.txt Yalan söylüyor demek istemiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı yalan söylemez, söylememelidir. O yüzden birtakım insanların Sayın Başbakanı yanlış bilgilendirdiğine inanıyorum. O rakamları duyunca kendimden utandım. Ayıptır, yazıktır. 2002 yılının sağlık rakamları içinde Başbakan’ın doğru söylediği tek bir rakam yoktur. Bir basın toplantısıyla bu rakamları da açıklayacağım” dedi.

Çankırı insanını yakından tanıdığını ifade eden Eraslan, “Ben sizi çok iyi tanıyorum. Sizin ağladıklarınıza ağlar, sizin güldüklerinize gülerim. Çünkü yüreğimiz bir, ben sizim. Benim yanıma dost lazım, yaran lazım. Yollayın bizi meclise, “T.C’ye diz çöktürdük” diyen densizlere, sizlerin, 70 milyonun gözü önünde diz çöktürelim. Söylenecek çok fazla şey var ama zamanınızı almak istemiyorum” dedi. Konuşmasının sonunda Zap Suyu şiirini okuyan Eraslan, salona duygusal anlar yaşattı.

Uzun süre ayakta alkışlanan Eraslan’dan sonra kürsüye gelen Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan, birlik beraberlik mesajları vererek seçimlerde MHP’ye destek istedi. Bukan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yalan söylediğini vurgulayarak, “Çankırı Belediyesi, Başbakan geliyor diye 24 saatte çukurları kapattı. Kaldırımları boyadı, yolları temizledi. Bu Çankırı halkına hakarettir. Halk için yapmadığını, Başbakan geliyor diye yapan böyle bir anlayışı vatandaşımız görmüştür, görecektir” dedi.