“Hemşerilerimiz 400 yıllık çağ atlanan bölgelere göç ediyor”

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, AK Parti Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu’nun basında yer alan sözlerine tepki göstererek “İnsanlarımız Ankara yolunda ölmeye devam edecek , ondan sonra da 19 yılda 400 yıl 4 asır ileri gittik diyeceksiniz. Bu olsa olsa, akıl tutulması bir açıklama. Aynı simit hesabı gibi” dedi.

 “Artık birileri için yolun sonu görünüyor” diyen Akbaş, “Partimizin İlimizden sorumlu Samsun Milletvekilimiz Bedri Yaşar  Çankırı’nın ana sorunları hakkındaki 8 başlıktan oluşan meclis araştırma önergesi, Türkiye Büyük Millet Meclisine verilmiş, araştırma önergesinde Çankırı Devlet Hastanesi’nin yeri  durumu ve sorunları da  vardır. Bunu daha önce basınımızla  paylaşmıştık .

Önceki gün 19. iktidar günlerini kutlayan AKP Çankırı Teşkilatı yetkili ve milletvekillerinin basın açıklamasını ibretle okudum. Günaydın Sayın İl Başkanı! Çankırı milletvekili, Çankırı’dan sorumlu Grup Başkanvekili, 19 yıl iktidar olacaksınız, mevcut Devlet Hastanesi yerini MHP zamanında 57. Hükümet zamanında yapıldı diye atıl olarak yıllarca bekleteceksiniz, yıllar sonra ek ilavelerle bitireceksiniz.19 yıllık iktidarınızdan önce  köylerde var olan Sağlık Ocaklarını, Hemşire ve Ebe hizmetlerini lağvedeceksiniz. Mevcut Çankırı Devlet Hastanemizde; yanık ünitesi, yanık cerrahisi, ortopedi, kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi alanlarında yeterli tıbbi donanım , teknolojik altyapı ve uzman personel ve Cerrah işlemlerini halletmeyeceksiniz.

 Acil gelen kardiyoloji ve kalp damar hastaları ve kalp krizi geçiren hastalarımıza  ‘seni Ankara’ya sevk ediyorum, burada müdahale, cerrahi operasyon, ameliyat yapmayız’ diyeceksin, yetişirsen kurtulursun, yetişemezsem ölürsün mantığı işleyecek. İnsanlarımız Ankara yolunda ölmeye devam edecek , ondan sonra da 19 yılda 400 yıl 4 asır ileri gittik diyeceksiniz. Bu olsa olsa, akıl tutulması bir açıklama. Aynı simit hesabı gibi.

Demek ki sizler Ankara’da 400 yıl çağ atladığını, bizleri Çankırı’da halkımızı çağın ötesine ittiniz. 19 yılda geldiğimiz nokta, 2018 yılında yeni hastane yerini yatırıma, aldırmak, ödeneğinin geri gitmesini engelleyememek, 3 yıl sonra da işte burası yeni hastane yeri demek olmuş. İmarette sıradan bir vatandaşımıza sorsaydınız o da size yeni hastane yerini söylerdi. Sağlık hakkı devletin vatandaşların vermesi gereken anayasal bir haktır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın mantığı ile hareket edilmelidir. Değerli vekillerim; iktidarınızda 19 yılda Çankırı’yı getirdiğiniz  getiremediğiniz yer ortada, insanlarımız, hemşerilerimiz, sağlık sorunları nedeniyle, ekonomik sorunlar nedeniyle, tarım ve hayvancılıktaki sorunlar nedeniyle  mutsuz ve umutsuz. Çankırı’mızı terk ediyorlar. Siz ne derseniz deyin, nasıl çağ atlarsanız atlayın, bizler ve hemşehrilerimiz reel gerçekle yüzleşiyoruz. 270 binlerden 190 bin lira düşmüş bir nüfusumuz var. Anlaşılan o ki hemşerilerimiz 400 yıllık çağ atlanan bölgelere göç ediyor. İyi Parti Çankırı teşkilatı olarak ilimizin sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz, çözüm noktasında yapılamayanları  inşallah iyi Parti iktidarında biz yapacağız. Artık birileri için yolun sonu görünüyor .

Özellikle 2 senedir sağlık çalışanlarına verilen sözlerin yerine getirilmemesi, kamuda çalışan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kamu işçilerinin verilmiş olan hakları, gece mesaisi vardiya zammı bir gecelik kararlarla geri alınıyor, döner sermayeden pay verilmiyor. Size kadro verdik dediğiniz 696 sayılı KHK ile çalışan personel için de bir açıklama yapsaydınız. Sizlere soruyorum? Devlet vatandaşları arasında ayrım yapar mı? Size kadro verdim dediği insanları hala asgari ücrete mahkum eder mi?

Hani eşit işe eşit ücret anlayışı.  Kamuda çalışan 60 bine yakın geçici işçi her seçim dönemi kadro vaadleri ile kandırılıyor. Bu işçilerde 400 yıl çağ atlamayı bekliyor. Çankırı’ mızın sorunlarını gündeme getirme birileri tarafından farklı algılanabilir. Çankırı’nın kıyısında da tavaf edebilirler .Ancak içeri girip sorunlarla yüzleşmeleri gerekir. Yine Devrez Kızlaryolu Barajı’nın yapımının devam etmesi, Köpürlü Köyü sakinlerinin mağduriyet yaşamadan yeni yerleşim yerlerine alınması en büyük temennimizdir. Burada IYI parti Çankırı İl Başkanı olarak İlimizin sorunlarını her platformda gündeme getirmeye devam edeceğimizi komuoyuna ifade ediyorum.” dedi