Filiz Çankırı’yı anlattı

2013 merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı hakkında söz alan milletvekili Hüseyin Filiz, “Seksen yıllık Cumhuriyet döneminde Çankırı Ankara’nın bir saat yanı başında olmasına rağmen âdeta kaderine terk edilmiştir” dedi

Filiz konuşmasını devamında ise, “1950’lerde 6 milletvekili iken, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2 milletvekiliyiz. Gene, 300.000 nüfusumuz 175.000’e düştü. Çankırı, cumhuriyet hükûmetleri döneminde unutulan bir şehir gibi fark edilememiştir ve bunu hiçbir zaman hak etmemiştir. Bugüne kadar kamuoyunda hep Doğu ve Güneydoğu’ya kalkınmada haksızlık yapıldığı söylenmiştir. Pekala ama değerli arkadaşlar Çankırı’ya kim haksızlık yaptı, Çankırı neden kalkınamadı? Cumhuriyet hükûmetleri Çankırı’yı unuttu, burada geçmiş hükûmetlerin bir kastı olduğunu asla söyleyemem ama bölgesel kalkınma planları âdeta yapılamamıştır ve bu planlar adaletsizliğe sebep olmuştur. Dolayısıyla, büyükşehirler daha da büyümüştür, küçük şehirler göç vermeye devam ederek nüfus kaybına sebep olmuştur.

Şimdi, hükûmetimizin yeni yaptığı kalkınma planında, bana göre bu Teşvik Yasası Türkiye’nin en iyi Teşvik Yasasıdır. Bakınız, 4 tane kalkınma bölgesinden oluşan Teşvik Yasası 6 bölge ilave ederek 6’ya çıkarılmıştır. Bu şu anlama gelmektedir: Daha fazla kalkınması gereken iller biraz daha yatırım alsınlar, kalkınacaklarsa daha da verelim denilmektedir. Bu iller ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu illeridir ama çok şükür Hükûmetimiz Çankırı’yı da unutmadı ve dedi ki: “Çankırı da Doğu ve Güneydoğudan daha geridedir.” Gelin, isterseniz bakınız ve Çankırı’yı da kalkınmada öncelikli 5’inci bölge yaptı ve organize sanayi kurulması hâlinde Çankırı 6’ncı bölge imkânlarından yararlanacaktı ve biz de bu fırsatı avantaja çevirerek hemen bir organize sanayi kurma hazırlığına başladık ve Çankırı’nın Ankara il sınırında, Ankara’ya yarım saat mesafede, organize sanayimizi hızlı bir şekilde kurduk ve bu organize sanayini altı ay gibi kısa bir sürede kurduk. Organize sanayileri biliyorsunuz iki-üç yılda kuruluyor. Burada, Osmaniye Milletvekilimiz Sayın Kastal’a aittir bu rekor, bu rekoru ondan aldım, bu rekor bana geçti.

Şimdi, değerli milletvekilleri, organize sanayi kurmakla olmuyor, hemen yatırımcı avına çıktık, 100’e yakın yatırımcıyı bulduk ve bunlardan taahhüt aldık. Ancak bunlardan bir tanesi Japon lastik firması Sumitomo, Türkiye’deki yerli Petlas’la ortaklık kurarak bir katrilyon yatırım getiriyor Çankırı’ya. 516 milyon dolar, 2.500 kişi çalıştıracak. Hükûmetimiz, Doğu ve Güneydoğu’ya 37 katrilyon para akıtırken, biz Çankırılılar olarak kendi imkânlarımızla, devletten hiçbir şey beklemeden bu yatırımı Çankırı’ya getirdik.

Değerli milletvekilleri, şimdi, hükûmetimiz döneminde Çankırı’ya gelen Karatekin Üniversitesinden bahsediyorum sizlere. Geçen yıl bu üniversiteye -teşekkür ediyorum- sizin oylarınızla 56 trilyon gitti, bu yıl 65 trilyon gitti. Biz, burada, beraber yaşadıklarımızdan bahsediyoruz, afaki şeylerden değil, Çankırı eskiden bu paraları göremezdi. Bu üniversite şu anda 10 bin öğrenciye sahip, 35 bin öğrenciyi hedeflemektedir ve dolayısıyla 70 bin nüfuslu şehir merkezini düşündüğünüz zaman, 35 bin öğrencinin buna ilave edildiği zaman, bunun ne anlama geldiğini sizlere bırakıyorum.” Dedi.