DEVA Partisi tarım eylem planını açıkladı

Deva Partisi tarım eylem planını açıkladı. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan tarafından açıklanan tarım eylem planı sonrasında parti yetkilileri il il dolaşarak vatandaşlara yeni eylem planı hakkında bilgi veriyor.

Tarım Eylem planı hakkında bilgi vermek üzere dün ilimizde yerel basını ziyaret eden Deva Partisi Bölge Koordinatörü Kadriye Esra Aygün, tarımın Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Deva Partisi Çankırı İl Başkanı Mustafa Avşar ile birlikte dün gazetemizi ziyaret eden Deva Partisi Bölge Koordinatörü Kadriye Esra Aygün,  imtiyaz sahibimiz Kazım Kayıkçı ile bir süre sohbet etti.

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Kadriye Esra Aygün, 56 maddelik Tarım Eylem Planı hazırlandığını dile getirerek özellikle organik tarımın önemine değinerek ülke genelinde daha fazla geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Tarımda Kendi Kendine Yeten Bir Ülkenin DEVA’sı Hazır” diyen Aygün, “Çiftçilerin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’sini çiftçiye geri vereceğiz. Çiftçilere kullandığı gübrenin maliyetinin %50’sini destek olarak geri vereceğiz. Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretimi aksamayacak. Elektrik çiftçiye daha ucuza verilecek. Tarım desteklerini üretim yapılan yıl açıklayacak ve aynı yıl içinde ödemelerini gerçekleştireceğiz. Sadece aracıların değil çiftçilerin de kazandığı bir sistem oluşturacağız” dedi.

Çiftçinin kalkındırılması gerektiğini de vurgulayan Aygün;  “Tarımda ithalat yerine, içeride üretimi destekleyeceğiz. Sözleşmeli tarımın yasal altyapısını güçlendirip üretici sanayici iş birliğini etkin hale getireceğiz. Küçük üreticilerin pazarlama problemlerini çözeceğiz. Tarımda, özellikle ihtiyaç fazlası ürünlerde ihracatı destekleyecek, keyfi ihracat yasaklarına son vereceğiz. Başta tohum olmak üzere tarım girdileri ve ürünlerde dışa bağımlılığı azaltacağız. Üreticiler ürününü değerinde satacak, emeğinin karşılığını alacak. Tarım sigortası kapsamını genişleterek çiftçilerimizi risklere karşı daha iyi koruyacağız” dedi

Aygün ayrıca tarımda atılım için, “Tarımda güncellenebilir veri tabanı oluşturacağız. Tarım işletmeleri için kayıt sistemi oluşturacağız. Başta kuraklık, çölleşme ve erozyon olmak üzere her türlü doğal afetle mücadele edeceğiz. Toplulaştırma ve arazi edinimi çalışmalarını hızla tamamlayacağız. Tarımsal alanların azalmasını engelleyeceğiz. Üretim dışı kalan parselleri üretime kazandıracağız. Yerinde üretim ve şehir tarımını teşvik edeceğiz. Doğa dostu tarımı destekleyeceğiz. Türkiye’ye ait doğal bitki çeşitleri ve kaynakları koruyacak ve tanıtımını yaparak ekonomiye kazandıracağız” dedi.

Hayvancılığın geliştirilmesi için ise Aygün, “Et ve süt üreticilerine ödemelerini zamanında ve planlı bir şekilde yapacağız. Yerli üretimi destekleyerek yem bitkilerini ithalata bağımlı olmaktan kurtaracağız. Yem bitkilerinin kullanımına %50’ye kadar destek vereceğiz. Hayvancılık sektörünü destekleyeceğiz, mera alanlarını geliştireceğiz.

Terk edilen yaylaları yeniden üretime kazandıracağız. Organize Hayvancılık Bölgelerini teşvik ederek, hızla kuracağız. Doğa dostu hayvancılığı destekleyeceğiz. Ülkemizin flora zenginliğine sahip bölgelerinde arıcılığa özel teşvik ve destek vereceğiz. Çevreye duyarlı balık üretme çiftliklerini yaygınlaştıracağız. Üniversiteler ile iş birliği yaparak yeni balık türlerinin geliştirilmesini ve üretimini sağlayacağız” dedi.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Kazım Kayıkçı’da tarım ve hayvancılığın ülke açısından çok önemli olduğunu ve yaşanan pandemi sürecinde bunun net bir şekilde anlaşıldığını ifade etti.