CHP Şehit ve Gazi Aileleri Derneği’ni ziyaret etti

“Onlar peygambere emanet”

 

Ana muhalefet partisi CHP’nin Çankırı milletvekili adayları Muzaffer Cellât ve Hasan Çelen seçim çalışmaları kapsamında dün Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ettiler.

İl ve İlçe Başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ziyarette Dernek Başkanı Yüksel Teke, diğer derneklere nispeten sıkça ziyaret edilen bir dernek olduklarını söyleyerek, “Bu anlamda şanslı bir derneğiz, herhangi bir günde ya da önemli ve özel günlerde ziyaretçilerimiz oluyor” dedi.

Şehit yakınları ve gazilerle dernek binasında bir arada olduklarının altını çizen Teke, “Kapımız herkese, her zaman açık. Şehit babaları ve gazilerimizle buradayız” diye konuştu.

Çankırı’nın nüfus oranına göre en çok şehit veren il olduğunu ifade eden Teke, Çankırı’ya ‘Şehitler diyarı’ unvanının verilmesi için gerek siyasilerimizle ve gerekse bürokratlarımızla sık sık görüştük. Bunun haklı bir talep olduğu kanaatindeyiz. Özellikle dönemin Valisi Ali Haydar Öner Bey zamanında ciddi çalışmalarımız oldu, ancak vali beyin atanmasının ardından bu çalışmalar hız kaybetti. Bu dönemde meclise gidecek adaylarımıza da bu talebimizi ilettik, ileteceğiz ve iletmeye de devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Çankırı merkezinde bir şehitlik anıtının olmasını da istediklerini söyleyen Teke, Kırkevler Mahallesi’ndeki şehitliğin merkeze uzak düştüğünü, bu nedenle sorunlar yaşandığını belirterek, “Çankırı merkezde bir şehitlik anıtımızın olmasını istiyoruz, fakat halen bir netice alamadık” dedi.

CHP milletvekili adayı Muzaffer Cellât, daha önceki ziyaretlerine nispeten Şehit ve Gazi Aileleri Derneği ziyaretinin farklı bir anlam taşıdığını dile getirdi. Cellât, “Devlet Çankırı’ya ne vermiştir ya da ne vermemiştir?’ sorusuna bakmadan bu ülke için hiçbir karşılık beklemeden canlarını feda eden şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Anadolu insanımız vatanını, milletini yürekten, samimiyetle sever. Güney Doğu Anadolu’da verdiğimiz şehitleri, bir Çanakkale Savaşı olmadan verdik, 1. Dünya Harbi olmadan verdik. Ne uğurda verdiğimiz de çok iyi değerlendirilmelidir. Bugün olanlar gururumuzu incitiyor. Bir şehitlik parkını yapmak için yüksek paralar gerekmez, bunu size çok mu görüyorlar?” dedi.

Hasan Çelen ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘vatan bir bütündür’ düsturuyla savaşarak hayatını kaybeden değerli şehitlerimizi minnetle anıyorum. Şehadet mertebesi Peygamberlikten sonra gelen bir mertebe, Onlar Peygambere emanet” diye konuştu.

Dernek Başkanı Yüksek Teke, konuşmaların ardından derneğin terör ve terörle mücadele konusundaki fikrini belirterek, bazı değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşık 1 saat süren ziyarette CHP heyeti ile dernek yönetici ve üyeleri sohbet ettiler.