Dunlop

CHP’den yeni eğitim sistemine tepki

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Çankırı İl Başkanı Fikret Tatlıcı, “Çocuklar geleceğimizdir. Kızıyla erkeğiyle onları okutmak,geleceğe hazırlamak hepimizin öncelikli görevidir ve boynumuzun borcudur” dedi.

 

“Günümüzün önde gelen görevlerinden biri ve çocuklarımızın geleceğini karartacak olan AKP’nin eğitim tuzağına düşmemek,oynanacak oyunu bozmaktır” diyen Tatlıcı konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasının devamında şunları dile getirdi:

“AKP bugüne kadar başarıyla uygulanan kesintisiz 8 yıllık eğitimden vazgeçerek,10 yaşını geçmiş kızlarımızı gelin olmaya,erkek çocuklarımızı da çıraklığa mahkum etmeye,hayattan koparmaya çalışıyor.Bu tuzağı her yerde her platformda yediden yetmişe herkese anlatacağız.

Biz,hiçbir çocuğumuzu diğerinden ayırmadan,AKP’nin 4+4+4 kesintili eğitiminin yerine,1+8+4 diye planladığımız kesintisiz ve zorunlu eğitim modelini öneriyoruz.AKP’nin formülüne göre 4 yıldan sonra eğitim kesilebilecek. Böylece 10-11 yaşına gelmiş kızlarımız eve kapatılıp gelin edilecek, erkek çocuklarımız da vasıfsız insanlar olarak kaderleriyle baş başa bırakılacak.

AKP’nin önerdiği düzenleme çocuklarımızı hayattan koparmakla kalmayacak, eğitimde fırsat eşitliğini yok edecek, başta kız çocuklarımız olmak üzere,yoksul ailelerin çocuklarının elinden okuma imkanlarını alacak.Bu kabul edilemez.

Kabul edemeyeceğimiz bir başka husus da,halkı aldatmayı alışkanlık haline getiren AKP’nin bunu din eğitimiyle ilgili düzenleme gibi sunmasıdır.Bu

yanlıştır.Düzenlemenin din eğitimiyle bir ilgisi yoktur.

Açık açık söylüyoruz,CHP olarak biz hem çocuklarımızın,hem de ailelerin din eğitimi istemelerini saygıyla karşılıyoruz.Din eğitimi verilmesini bizde istiyoruz.İktidar partisine de,Başbakan’a da diyoruz ki,din eğitimi ihtiyacının karşılanması için teklifini getir,birlikte çalışalım.Konuyla ilgili bilim adamlarının da, uzmanların da görüşünü alalım ve yeni bir model geliştirelim.İntikam almak yerine sevgi ve bilgiyi egemen kılacak bir din eğitimi modeli için işbirliği yapalım.

CHP, 1+8+4 formülü ile, bir yılı okul öncesi, yani çocuğumuzu okula hazırlama,8 yıllık kesintisiz temel eğitim ve sonrasında mesleğe yönlendirme eğitimiyle birlikte 4 yılı da lise düzeyinde eğitim istemektedir.Bu formül AKP’nin önerdiği gibi, ülkemizin ve çocuklarımızın ufkunu, geleceğini karartan değil,tam tersi onları ülke yönetimiyle iş hayatında söz sahibi yapan,geleceklerini ülkesinin aydınlık geleceği ile birleştiren bir formüldür.

CHP’nin, kararlı, ilkeli ve haklı mücadelesi karşısında köşeye sıkışan AKP

her zorba yönetim gibi Meclis’te işi kavgaya döktü. Saldırganlaştı. Öylesine saldırganlaştılar ki,yere düşen milletvekilini bile tekmelediler,gırtlak sıktılar ve 20 dakikada 20 maddenin oylanarak kabul edildiğini ilan ettiler.Bu saldırganlık yüz kızartıcıdır.Çünkü bizim gelenek ve göreneklerimizde yere düşene vurulmaz.Yere düşenin elinden tutulur ve kaldırılır.AKP’liler ise yere düşenin milli irade olduğunu,yerde sürüklenenin de insan olduğunu unutarak tekme attılar.Onlar hem bu saldırganlığın,hem de 20 dakikada 20 maddeyi onaylayıp

kabul ettik demenin utancıyla yaşayacaklar.

Onlar ne yaparlarsa yapsınlar.Biz,ülkemizin çocuk işçi,çocuk gelin,çocuk anne ve yoksul ailelerle dolu bir toplum haline dönüşmemesi,çocuklarımızın geleceğinin sömürü, kin ve nefret üzerine kurulmaması için mücadelemizi sürdürecek,görevimizi sorumlulukla, kararlılıkla yerine getireceğiz.

Çocuklarımızın eğitimini de ,gençlerimizi de,kininin takipçisi ol diyen, kindar gençlik isteyen AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın zihniyetine teslim etmeyeceğiz.

Bu nedenle,hangi partiye oy vermiş,hangi görüşü savunmuş olursanız olun,hepinizi bu konuda CHP ile el ele vermeye,hem Türkiye’ye,hem de çocuklarımıza sahip çıkmaya çağırıyor,sevgilerimi,saygılarımı sunuyorum”