Çankırı’da ve 81 ilde DEVA’nın kadroları sahada

DEVA Partisi Genel Merkezinden gelen bir heyet dün basın mensupları ile bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen, Genel Başkan Başdanışmanı Ramiz Ongun, Genel Merkez Kurucu üyesi Gül Didem Pekuz ve bölge koordinatörü Kadriye Esra Aygün dün çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Çankırı’ya geldi

Oda ve dernekleri ziyaret eden DEVA Partisi heyeti basın mensupları ile de bir araya gelerek gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Yerel basını çok önemsediklerini dile getirerek konuşmasına başlayan Genel başkan başdanışmanı Ramiz Ongun,  “Demokrasi Ve Atılım Partisi’  özelliği tenkit değil evvela bir yanlış durum varsa onu tespit ediyor sonra alternatifini söylüyor. Memleketin hemen her meselesinde böyle yapıyor. Bu kolay bir iş değil” dedi.

Ongun, “Benim kanaatim, bir, memlekette sağlam bir yönetim, samimi olarak memleketine hizmet isteyen insanlar dürüst insanlar, kendi şahsi menfaatini düşünmeyen insanlar. İki, memleket için hazırlığı var fikri var teklifi var bu çok mühim. Bir kadro var birde ortada akıl var fikir var emek var proje var. Bazen birincisi bazen ikincisini söyleyebiliriz. Ama bugün masanın üzerine memleketimizin hangi meselesi birinci sıkıntı, birinci mesele desek herhalde yüzde 80-90’ı ekonomidir. İkinci sırada ne desek, dış politikadaki yalnızlığıdır Türkiye’nin. Dostumuz yok herkesle kavgalıyız. Dünyada böyle bir ülke olabilir mi böyle bir siyaset olabilir mi?

Deva partisinin özelliği teklifi var arkasında duruyor. Memleketin her meselesinde. Bu ekonomiyi biz düzeltiriz diye teklif eden DEVA dan başka siyasi parti var mı? Bizim genel başkanımız kaç defa söyledi bu işi biz düzeltiriz. Bilgisi tecrübesi ona yettiği için biz bu işi düzeltiriz.

DEVA partisinde 3 aylık ve 1 yıllık projeler hazırlandı. Bize enstitü denmesinin bir nedeni de bu oldu. Bu işin halka aktarılması dönemi başladı. Bu iş kolay değil. Objektif bir habercilik sistemi yok bunu siz daha iyi biliyorsunuz.” dedi

81 ilde sahada olduklarını dile getiren Genel başkan yardımcısı Mustafa Ergen ise, “Politika önerilerimiz çalışılıyor ama bunun sahaya inmesi gerekiyor. Çankırı’da  da 81 ilde de DEVA’nın kadroları sahada. Bu saha çalışmaları her ay devam edecek.

Adana’da tarım lansmanı yapıldı. Tarımın Türkiye’nin lokomotifi olması gerektiğini nasıl önce kendi kendimize yeten bir ülke olmamız gerektiğini ve tarım ihracatını nasıl yapacağımız şeklinde madde madde politika önerilerimiz anlatıldı”

Okullardaki telafi eğitimi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını aktaran Ergen, “Telafi eğitimi nasıl olması gerektiği konusunda 19 tane madde yayınladık. Telafi eğitiminin yaz okulu gibi değil, tamamen bu neslin bir kayıp nesil olmaktan çıkartılması ve kazanç nesil haline getirilmesi için telafinin bize eğitim sisteminde artık önümüze bakmamızı ve tamamen baştan aşağı yenilememiz için fırsat olması gerektiğini söylüyoruz. Telafi bilim kurulu kurulsun istedik. Telafi eğitimi için bütçe hazırlanmasını istedik. 1,5 – 2 senedir eğitime uzak bir çocuklarımız olduk. Önemli olan çocukların öğrencilerin eğitim döngüsünden kopmamasını sağlamak. Bu süre maalesef dezavantajlı kesim için daha zor geçti. Biz bunu daha da zorlaşmaması için telafi eğitim sistemiyle ilgili öneride bulunduk” dedi.

“Biz üreten bir partiyiz” diyen , Genel Merkez Kurucu üyesi Gül Didem Pekuz, yerel basına büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Bölge koordinatörü Kadriye Esra Aygün ise, “ Biz politika üretiyoruz,  laf üretmiyoruz. Siyaseti lafla değil icraatla gerçekleştiriyoruz. Bizi takip ettiğinizde aradaki farkı göreceksiniz” dedi.