Canbaz’ın açıklaması

İl Genel Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Canbaz “Muhalefet Partisinin İl Başkanı Çankırı’da yapılan yanlışları fark ettiği anda dile getirmek sorumluluğu ve yükümlüğünde olan bir kişidir. Çankırı’da bugüne kadar siyasi manada şerefsizlikler olduysa ve Muhalefet Partisinin İl Başkanı da bunu dile getirip, buna uygun tavır sergileyemediyse şeref ve şerefsizlik kavramını yeniden gözden geçirmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Görevini yapanlar mı şerefsiz oluyor, görevini yapmayanlar mı şerefsiz oluyor? Çankırı kamuoyu bunu değerlendirecek olgunluktadır.” dedi.

Olayın parti meselesine getirilmesine anlam veremediğini de belirten Canbaz “Bizim önerdiğimiz arkadaşlara kimsenin itirazı olacağını zannetmiyorum. Milletvekillerinin haberleri olmadan Osman Canbaz’ın sözü ile bu liste oluşturulmuştur sözünü de kabul etmiyorum. Sıradan bir olaydı, gerekeni yaptık. Bu söylem AK Partililer arasına nifak sokmak için yapılmış bir söylemdir. AK Partilileri birbirine düşürmek ile Çankırı bir şey kazanmaz aksine kaybeder. Muhalefet muhalefetliğini yapacaksa başka yol ve yöntemleri denemesi memleket için daha faydalı olur. Biz hem Hüseyin Beyle, İdris Beyle, Salim Beyle bir çok konuda istişare halindeyiz. Bu konuda istişareyi gerektiren bir konu yoktu. Vali beyle oturmamız esnasında bu isimleri teklif etmiştim.” dedi.

Şerefsiz ifadesine çok üzüldüğünü belirterek sözlerine devam eden Başkan Canbaz “Şerefsizler ifadesi seviyeyi çok alta çekmiştir. Bu memlekette şerefsiz hiç kimsenin olmadığına inanıyorum ben. Özellikle siyaset yapan, siyaset kulvarında koşan insanlarda. Bu kavramı gündeme getirip, taşıyanlarda önce kendilerini tartmalıdır.” açıklamasında bulundu.