AKP kongresinde söz gerginliği

AKP Çankırı 4. Olağan İl Kongresi gergin anlara sahne oldu.

Eski Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz’un 106 delegenin iptal edilmesine tepkisi devam ederken, tepki salona da yansıdı. Okunan yönetim kurulu faaliyet ve maliyet raporlarının ardından aday tanıtımı yapılırken, İl Başkanı Adayı Hüseyin Boz’a konuşma şansı verilmedi. Seçime başkanlık yapan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, seçime geçmek üzere görevi seçim kuruluna bırakırken, seyirciler salona indi.

Hüseyin Boz’un konuşma yapmak istemesi salonu daha da hareketlendirirken, Divan Başkanı Yılmaz Tunç, Hüseyin Boz’a 2 dakikalık konuşma süresi verdi. Kutlu doğum haftasını kutlayarak sözlerine başlayan Boz, AKP’nin kuruluşundan bu yana parti içinde aktif olarak görev yaptığını söyledi.

106 delegenin silindiğini söyleyen Boz, bu şartlarda seçime gireceklerini kaydetti. Yeşil listeye destek isteyen Boz, ‘Ya şereflice yenilir, ya efendice yaşarız’ dedi. Sloganlar arasında konuşmasına devam eden Boz’un sözleri Divan Başkanı tarafından çok uzadığı gerekçesiyle kesildi.  Destek beklediğini yineleyerek sözlerini tamamlayan Boz, destekçileri tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Salondaki gerginlik Salim Çivitçioğlu’nun kürsüye çıkması ile yatıştı. 106 delegenin soyadı benzerliği yüzünden iptal edildiğini söyleyen Çivitçioğlu, alınan kararın il başkanlığıyla değil, genel merkezle alakalı olduğunu savundu.

Kısa süre devam eden gerginlik, emniyet güçleri tarafından yatıştırıldı.